12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
çocuk felci

Yaşama Azminin Örneği

Geçirdiği çocuk felci sebebiyle tekerlekli sandalye ile hayatını geçirmek zorunda kalan 43 yaşındaki Ömer Cantay yürüyememesi sebebiyle hayata küsmedi ve paralimpik atletizme yöneldi. Tekerlekli sandalye ile 10 kilometrelik mesafeyi gidip aynı mesafeyi dönerek antrenman yapan Öner Cantay engelli atletizm seçmelerine katılarak 2000 yılında Türkiye Şampiyonasına katıldı. Bu şampiyonada ilk 5 sporcu arasına giren Ömer Cantay’ın bundan sonraki süreçte paralimpik atletizmde başarılara imza attı.

Katıldığı ilk yarışlarda zorluklar yaşayan Ömer Cantay’ın tekerlekli sandalyesinin tekerleklerini çevirdiği için ellerinin yaralandığı zamanlar, tekerlekli sandalyesinin tamiratını kendisinin yaptığı zamanlar oldu. Bu zorlukları aşan Ömer Cantay 2004 yılında Atina Paralimpik Oyunları’na katıldı ve bu olimpiyatlara katılan ilk erkek sporcu oldu. Uluslararası ve ulusal yarışlarda başarılı dereceler elde eden Ömer Cantay 2012 yılından başlayarak paralimpik atletizmde antrenör olarak da görev yapmaya başladı. Yeni sporcular yetiştiren Ömer Cantay katıldığı 2016 Rio Paralimpik Oyunlarında hem antrenör hem sporcu kimliği ile katılım sağlayarak Türkiye’de bir ilke imza attı.

Madalya Kazanan İlk Milli Takım Antrenörü Olmak İstiyorum

Çalışmalarına Antalya’da devam eden Ömer Cantay hedefinin paralimpik atletizm alanında madalya kazanmak ve bu alanda madalya kazanan ilk milli takım antrenörü olmak olduğunu söyledi. Ömer Cantay hem kendisinin hem de çalıştırdığı sporcuların ülkemizi uluslararası oyunlarda ve yarışmalarda en iyi şekilde temsil etmek istediklerini söyleyerek Tokyo Paralimpik Oyunları’na katılacaklarını ve başarıyla döneceklerine inandıklarını ifade etti.