19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
engel

Paralimpik Atletizmin Şampiyonu Antalya’dan

Engelli birey olmanın hiçbir şeye engel olmadığının en güzel örneği Antalyalı 27 yaşındaki paralimpik sporcu Hamide Doğangün oldu. 10 Türkiye Şampiyonluğu ve farklı başarı dereceleri olan Hamide Doğangün atletizmde başarılara imza attı. Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda kalan Hamide Doğangün 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarında ülkemizi temsil edecek.

Hamide Doğangün 2002 yılında 9 yaşındayken bir trafik kazası geçirdi ve omurilik felci oldu. 2 yıl hastane sürecinin ardından tekerlekli sandalye ile hayatına devam eden Hamide Doğangün’ün en büyük destekçisi annesi oldu. Hamide Doğangün tekerlekli sandalye ile okula gittiğinde kendisine arkadaşlarının bakışları sebebiyle kendisini spora verdi. Hamide Doğangün’ün annesi Dilber Kurt da kızının tekerlekli sandalye ile hayattan uzak kalması yerine kızını spora teşvik etti. Hamide Doğangün ilk basketbola yöneldi daha sonra da atletizm ile uğraşmaya başladı.

‘’Paralimpik Atletizm Türkiye’de Bilinmiyor’’

Hamide Doğangün hayatını sürdürdüğü tekerlekli sandalye ile koşmayı öğrendi ve ilk Türkiye Şampiyonasını 2008 yılında altın madalya ile kazandı. İlk yurtdışı turnuvasına 2009 yılında katılan Hamide Doğangün bu şampiyonadan da 4.’lük ile ülkeye döndü.

Hamide Doğangün paralimpik atletimin yurtdışında bilinen ve desteklenen bir spor dalı olduğunu ama ülkemizde pek bilinmediğini söyledi. Annesinin desteği ve yönlendirmesiyle bu spora yönelen Hamide Doğangün hedefinin 2020 Tokyo Paralimpik Oyunlarında altın madalya kazanmak olduğunu ifade etti.