21 Şubat 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Hazırlıkları Son Sürat Devam Ediyor

Türkiye’de geleneksel hale gelmiş birden çok spor organizasyonu vardır. Onlardan birisi de Kırkpınar Yağlı Güreşleri olarak bilinir. Geleneksel Türk yağlı güreş turnuvası olmasından dolayı ayrı bir öneme sahiptir. İstisnasız her yıl Haziran ayının sonu ila Temmuz ayının başı arasında Edirne’de düzenlenir. Geniş kitleler tarafından bizzat yerinde izlenen bir organizasyondur. Bu organizasyona katılan pehlivanlar; tam üç gün boyunca er meydanında mücadele ederek izleyenlere görsel bir şölen yaşatırlar.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri; bilhassa son günü ile ayrı bir öneme sahiptir. Her bir kategoride birinci olan kişiler teker teker ödüllendirilirler. Bunun yanı sıra, ikinci ve üçüncü olanlara da ödülleri takdim edilir. Başpehlivanın belirlenmesi de Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne özgü bir olaydır. Güreşler esnasında bir de Kırkpınar Festivali düzenlenir. Bu festival sırasında farklı etkinliklere de yer verilir. Sonuç olarak, birkaç gün boyunca Türk tarihinde önemli bir yeri bulunan etkinliğe dair olaylar yaşanır.

Döşemealtı Belediyesi Takımı Kırkpınar Yağlı Güreşleri Hazırlıklarını Sürdürüyor

Döşemealtı Belediyesi Takımı; Haziran ayının sonunda başlayacak olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılım sağlayacak. Hatta, çeşitli kategorilerde otuz pehlivanın Döşemealtı Belediyesi’ni temsil etmesi bekleniyor. Başpehlivan Ali Altun ve antrenör Mustafa Kara yönetiminde hazırlıklarını sürdüren takımın yarışlar öncesinde bir hayli iddialı olduklarını ifade edebiliriz.

Döşemealtı Belediyesi; diğer branşlara katkı sağladığı gibi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne de büyük bir destekte bulunuyor. Yaklaşan müsabakalar öncesinde çalışmalarını hızlandıran sporcuların hedeflerinin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Pehlivanlar; haftanın altı günü antrenman yapıyorlar. Minik, teşvik, toz koparan, deste, küçük orta ve başpehlivan kategorilerinde mücadele edecek olan Döşemealtı Belediyesi takımı oldukça iddialı! Ayrıca, Elmalı Güreş Ağası Mehmet Gök’ün de pehlivanların antrenmanlarını yerinde takip ettiğini söyleyebiliriz.

Mehmet Gök Pehlivanlara Çok Fazla Güveniyor

Elmalı Güreş Ağası olarak hatrı sayılır bir popülerliğe sahip olan Mehmet Gök; Döşemealtı’nda doğup büyümesinden dolayı söz konusu ilçenin başarılarından bir hayli gurur duyduğunu belirtti. Güreş sevdalısı olarak bu spora ilgi duyan vatandaşların yanında olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca, gençlere her zaman ve her koşulda destek vereceğini de ifade etti.

Mehmet Gök; Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne katılacak sporculara vermiş olduğu destekten dolayı Döşemealtı Belediyesi Başkanı Turgay Genç’e teşekkür etti. Genç ve ekibinin spora vermiş oldukları destek sayesinde her geçen gün daha çok kişinin ata sporlarına ilgi duyduğunu ifade etti. Son olarak, 2022 yılında 661. yapılacak olan Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne katılacak tüm sporculara başarılar diledi.

Döşemealtı Belediyesi Başkanı Turgay Genç; hem kendisinin hem de çalışma arkadaşlarının sporun her bir kategorisine destek olmak adına ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi. Pehlivanların da Döşemealtı’na büyük başarılar ile döneceklerinden emin olduğunu belirtti.