12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
Corona Virüsü

Covid 19 Denizciliği De Vurdu

11 Mart tarihinden itibaren corona virüsü Türkiye’de de görülmeye başlandı ve bu tarihten sonra virüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden en önemlisi evden çıkılmamasıydı. Evden çıkılmaması uyarısıyla Antalya’da denizcilik ve yatçılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünlü covid 19 sebebiyle bu sezon denizcilik ve yatçılık ile uğraşanların ciddi problemler yaşadığını ifade etti.

Yaz sezonunda tekne turizmi ve yat turizmi yapan kişilerin işlerinin start verildiğini söyleyen İzzet Ünlü bu sene yaz sezonunun geç başlayacağını bir ihtimal başlayamayacağını söyleyerek bu sektör için de bir paket hazırlanması gerektiğini belirtti. İzzet Ünlü bu sektördeki borçların ötelenmesi gerektiğini, tekne ve yatçıların kestiği faturaların KDV oranının indirilmesi gerektiğini, liman bağlama ücretlerinde indirim yapılması gibi teklifler sunarak bu giderlerin denizcilik sektöründe bu salgın döneminde ödenemediğini anlattı.

‘’65 Yaş Üstü Tekneciler Zor Durumda’’

Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı yaz döneminde tekne turlarında kullanılan tekne sahipleri içinde 65 yaş üstü kişiler bulunduğunu ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı sebebiyle bu kişilerin zor durumda kaldığını da sözlerine ekledi. Antalya başta olmak üzere Türkiye’de ve dünyada bu yaz küresel salgın sebebiyle turizmin de olmayacağını belirten İzzet Ünlü önceliğin her zaman sağlık olduğunu ama denizcilik sektörünün de zor durumda olduğunu ifade etti.