28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
covid 19

Covid 19 Akdeniz’i Canlandırdı

 

Corona virüsü covid 19 hızlı yaşam tarzının yavaş yaşama dönmesine neden olmuştu. Dünyada ve Türkiye’de alınan corona virüsü önlemleri insanların evlerine kapanmalarına sebep olmuştu. Dışarıda vakit geçirmenin azaldığı ve sanayi kuruluşlarının da faaliyetlerini azaltmaları doğanın da nefes almasını sağladı. Doğanın kendini yenilenmesine de fırsat veren corona virüsü insanların ne yapıyorum diye de düşünmesine neden oldu.

Deniz canlıları da corona virüsü önlemleri sayesinde kendilerini yenilediler. Denizde insan hareketliliğinin olması deniz canlılarının ve balıkların larvalarının çoğalmasına sebep oldu. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Mehmet Gökoğlu da bu konuya dikkat çekerek deniz altındaki yüzlerce balık türünün corona virüsü önlemleri sayesinde yaşama şansı bulduğunu açıkladı.

Petrol Atıkları da Zararlı

Mehmet Gökoğlu denizlerdeki insan hareketliliğinin azalmasının yanında deniz taşıtlarının kullanılmasının da azalmasının etkisinin büyük olduğunu anlattı. Mehmet Gökoğlu deniz taşıtlarının petrol atıklarının balıklara, deniz canlılarına ve larvalara zarar verdiğini söyleyerek pandemi sebebiyle petrol atığının azalmasının denizlerdeki doğal hayatı canlandırdığına dikkat çekti. Öğretim Üyesi insanların kullandıkları güneş yağlarının da denizde yarattığı atığın canlılara zarar verdiğini sözlerine ekledi.