12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
Dünya Trisome Oyunları

Dünya Trisome Oyunları Antalya’da

Bu yıl 2020 Dünya Trisome Oyunları Antalya ‘da Düzenleniyor ve Antalya bir spor organizasyonuna daha ev sahipliği yapıyor. 31 Mart ile 07 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Trisome Oyunlarına 36 ülkenin sporcuları katılacak. Antalya’nın yine çok konuşulacak uluslararası bir spor etkinliğine ev sahipliği yapması Akdeniz incisi ilin reklamını yapacaktır. Farkındalık yaratacak böyle bir spor organizasyonunun Türkiye’de olması ülkemiz için de gurur vericidir.

Down Sendromlu Sporcular 8 Dalda Yarışacak

Dünya Trisome Oyunlarının açılımı Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları anlamına gelmektedir. Down Sendromlu bireylerin yarıştığı Dünya Trisome Oyunları’nı Dünya Down Sendromlular federasyonu düzenliyor ve bu oyunlar dünyada ikinci defa düzenleniyor. Oyunlara 36 ülkenin 1000’e yakın down sendromlu sporcusu katılacak. Down sendromlu sporcular 8 spor dalında yarışacaklar ve bu spor dalları tenis, atletizm, yüzme, masa tenisi, judo, basketbol, futsal ve jimnastik olacak.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın Dünya Trisome Oyunlarının Antalya’da olmasının gurur verici olduğunu ve bu oyunlar ile hem Antalya’nın hem ülkemizin tanıtımının yapılacağını belirtti. Birol Aydın dünyadaki tüm down sendromlu bireylerin kardeş olduğunu ve bu organizasyon ile bir araya geleceklerini bu birleşmenin Antalya’da olmasının da ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Bu organizasyonun Türkiye’nin ve Antalya’nın engelli bireyler ve engelli sporcular için kat ettiği yolun da sergilenmesi için iyi bir şans olduğunu sözlerine ekleyen Birol Aydın Türk misafirperverliğin de Dünya Trisome Oyunlarına damga vuracağını söyledi.