12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya Takımlarına Değişiklik Yaradı

Sezonun ikinci yarısında gösterdikleri performanslarla Süper Lig’e damga vuran Antalya takımlarının ikisi de bu sezon teknik direktör değişikliklerine gitmek konusunda gözlerini sakınmadılar. Antalyaspor Ersun Yanal yerine kulübün faal futbolcusu olarak görev yapan Nuri Şahin’i getirirken, Alanyaspor geçen sezon şahaneler yaratan Çağdaş Atan ile yolları ayırdıktan sonra önce Bülent Korkmaz ve sonra da Francesco Farioli ile çalıştı. Her iki takım da teknik direktörlerinden oldukça iyi verim aldılar.

Kıyım Ligi

Bu sezon Süper Lig’de 14 takım teknik direktör değişikliğine giderken, sezon bitiminden sonra da Hatayspor ile Fatih Karagümrük’le teknik heyet değişikliği devam etti. İlk devrede Kasımpaşa, Kayserispor, Adana Demirspor, Göztepe, Alanyaspor, Çaykur Rizespor, Başakşehir, Yeni Malatyaspor, Antalyaspor, Beşiktaş, Fatih Karagümrük ve Fenerbahçe’nin teknik heyetlerinde değişiklik tercih ettiği ligde ikinci devrenin başlamasının ardından da Galatasaray ve Altay teknik direktörleriyle yollarını ayırdı.

Küme düşen takımlara bakıldığı zaman bu sezon en çok farklı teknik direktörle çalışan takımın ligi son sırada tamamlayan Yeni Malatyaspor olduğu görülüyor. Sarı Siyahlı takım İrfan Buz, Marius Sumudica, Adem Büyük, Cihat Arslan ve Cihat Gülerce olmak üzere tam 5 farklı teknik direktörle çalıştı.

Altay’da ise Mustafa Denizli, Serkan Özbalta, Mert Nobre ve Sinan Kaloğlu olmak üzere 4 farklı teknik direktör görev yaptı. Bir diğer İzmir temsilcisinde, Göztepe’de ise Ünal Karaman ile başlayan sezonda Nestor El Maestro, Stjepan Tomas ve Serdar Sabuncu görev yaptı.

Rizespor tarafında da Bülent Uygun, Hamza Hamzaoğlu ve Bülent Korkmaz takımlarının iyi noktalara gelebilmesi adına çalışmalar yapsalar da bu çalışmalar yeterli olmadı.

Antalya’nın Yükselişi

Bu sezon Süper Lig’e damga vuran iki Antalya takımından Alanyaspor, geçen sezon Çağdaş Atan yönetiminde şahane işler çıkartmıştı. Ancak genç teknik adamın bu başarısında önemli yer tutan kadro iskeletinin dağıtılması zaten iplerin kopmasına neden olmuş ve sezonun 3’üncü haftasında direkt olarak yol ayrılığına gidilmişti.

Atan yerine gelen Bülent Korkmaz iyi işler çıkarttı ve dikkat çeken sonuçlar da aldı ancak onun da oyununun kulübün felsefesine uymadığı düşünülerek görevi sona erdi. Son olarak göreve getirilen Francesco Farioli de zaten Çağdaş Atan’ın yardımcısıyken Fatih Karagümrük tarafından istenmiş ve ilk teknik direktörlük deneyimini İstanbul temsilcisinde yaşamıştı. Fatih Karagümrük’ten ayrıldıktan sonra bir süre boşta kalan İtalyan teknik adam şimdi gelecek sezonun planlamalarını yapıyor.

Bir diğer Antalya temsilcisi olan Antalyaspor ise Türk futbol tarihine çok büyük bir etki yapması muhtemel bir karar aldı ve Ersun Yanal ile yollarını ayırarak faal futbolcusu Nuri Şahin’i göreve getirdi. Genç teknik adam daha bir hafta önce formayı terletirken şimdi formayı kimin terleteceğini seçen isim oldu.

Şahin yönetiminde kulüp tarihinin pek çok rekorunu kırmayı başaran Antalyaspor, gelecek yıllara daha güvenle bakıyor.