19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya Takımları Süper Lig’i Salladı

Bu sezon her ikisi de Süper Lig’i çok iyi noktalarda tamamlayan Antalya takımları adına sezonun ikinci devresinin başarının kilidini açan anahtar olduğunu dile getirmek yanlış olmaz. Alanyaspor sezonun ilk haftalarından itibaren zaten çok etkiliydi ancak Antalyaspor da hemşerisine ikinci devrede katıldı. Lig ile alakalı istatistiklere bakıldığı zaman ligin ikinci devresinde en çok puan 5 takımın ikisinin Akdeniz temsilcileri olduğu görülüyor.

Taş Üstünde Taş Kalmadı

Bu sezon Süper Lig’in ilk haftalarında çok radikal bir karar alarak Ersun Yanal ile yollarını ayıran Antalyaspor adına bundan daha da radikal olan karar takımın mevcut futbolcusu olan Nuri Şahin’in teknik sorumluluk koltuğuna getirilmesiydi.

Genç teknik adam kariyeri boyunca kazandığı başarılar ve kişiliğiyle bu görev adına gerçekten önemli adaylardan birisiydi ancak bir anda bu karara varabilmek pek kolay değildi. Bununla birlikte Antalya temsilcisinin ne kadar başarılı bir karar aldığı sezonun ikinci yarısında kendisini belli etti.

İlk yarıda istediği skorları almak konusunda kadro kalitesine takılan Kırmızı Beyazlı ekip, ikinci yarıya girilirken yapılan transferlerin de etkisiyle hemen kendisini buldu ve üst üste galibiyetler almaya başladı.

Sezonu tam 16 maçlık bir yenilmezlik serisiyle tamamlamayı başaran Antalyaspor, bir dönem küme düşme hattına kadar gerilediği ligi 59 puanla 7’inci sırada tamamladı. Geçen sezonun şampiyonu Beşiktaş’ın da aynı şekilde 59 puanı olduğu düşünüldüğünde Kırmızı Beyazlı ekibin ne kadar iyi bir iş çıkardığı daha kolay anlaşılıyor.

Bununla birlikte Antalyaspor Nuri Şahin ile birlikte en çok puan topladığı sezon, en uzun yenilmezlik serisi gibi rekorları da kırmayı başardı. Gelecek sezonun en çok merak edilen takımlarından biri haline gelen Antalya temsilcisinin bu yaz transfer dönemini de nasıl geçireceği merak konusu.

İstikrarsızlığın Getirdikleri

Öte yandan Alanyaspor da en az Antalyaspor kadar ve hatta ondan daha da başarılıydı ancak pek tabii hemşerisi kadar görkemli olamadı.

Bununla birlikte Alanyaspor’un daha uzun vadeye yayılan ve bilhassa ilk yarıda daha ayakları yere basan bir başarı olduğunu dile getirmekte fayda var. Öte yandan bu noktada çok ilginç bir konuya da değinmek gerekiyor.

Sezona Çağdaş Atan ile başlayan Turuncu Yeşilli ekip, Atan ile birkaç hafta çalıştıktan sonra tamamen farklı bir futbol anlayışına sahip olan Bülent Korkmaz ile anlaştı. Korkmaz yönetimindeki ilk haftalar gerçekten çok görkemliydi ancak yıl sonuna doğru işler kötüleşti ve yollar ayrıldı.

Korkmaz yerine Francesco Farioli’yi göreve getiren Alanyaspor, İtalyan teknik adamıyla birlikte yine kendi dinamiklerine dönmeyi başardı. Sezonu 64 puanla 5’inci sırada tamamlayan Alanyaspor, biraz daha şanslı olabilse bu sezon Avrupa biletini cebine koyan takımlardan biri olabilirdi.

Tüm bunlarla birlikte bu sezona bir Antalya damgası vurulduğu kesin.