28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

17.Antalya Maratonu’nun Kazananları Belli Oldu

2006 yılından bu yana 17’ncisi düzenlenen Antalya Maratonu’na (RUNANTALYA) toplam 20 ülkeden 8 bin 500 sporcu katıldı. Heyecan dozu yüksek geçen maratonun ardından dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi. Erkeklerde Üzeyir Söylemez, Kadınlarda ise Almina Saksi zorlu geçen yarışların ardından şampiyonluğa ulaşan isimler oldu. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, tarihi maratonu yerinden izlediler.

20 Ülkeden 8 Bin 500 Sporcu Katıldı

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen (RUNANTALYA) Antalya Maratonu’na 20 ülkeden 8 bin 500 sporcu katılım sağladı. 1200’ü yabancı olmak üzere bir çok ülkeden katılımın olduğu Antalya Maratonu, Antalya Kültür Merkezi önünde başladı. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, zorlu maratonun startını birlikte verdi. Antalya maratonunun öncesinde ve sonrasında yarışmacıların ellerinde Ukrayna’da Savaşa Hayır yazılı pankartlar ile önemli mesajlar verdiler. Heyecan dolu geçen zorlu yarışın ardından bir çok kategoride dereceye giren sporculara ödülleri taktim edildi. 10 bin metre kategorisinde yarışan sporcuların renkli kıyafetleri Maraton’un rengi oldu.

Antalya Maratonu tekerlikli sandalye engelliler kategorisinde 10 bin metre, 21 bin metre ve 42 bin metrede dereceye giren başarılı sporculara daha sonra aynı bölgede düzenlenecek olan ödül töreniyle ödülleri taktim edilecek.

Kategorilere Göre Antalya Maratonu’nda Dereceye Girenler

17. Antalya Maratonu erkekler kategorisinde Rus sporcu Valery Peremitin üçüncü ve Mestan Turhan ikinci olurken, Üzeyir Söylemez yarışı kazanan isim oldu. Kadınlarda ise Merve Güney üçüncü ve Kırgıistan’lı sporcu Julia Fernas ikinci olurken, İsveçli Elmina Saksi şampiyonluğa ulaştı.

10 bin metre erkekler kategorisinde Mehmet Koçooğlu üçüncü ve İranlı koşucu Mohammed Bogheritajamir ikinci sırada bitirirken, Ukrayna’lı Yegor Martynenko zorlu yarışı kazanan isim oldu. 10 bin metre kadınlarda ise Aslı Sertçelik üçüncü ve Rus sporcu Ekaterina Savkina ikinci sırada tamamlarken, Ukrayna’lı  Daryna Moskakenko 10 bin metre kategorisinde birinci oldu.

21 bin metre kadınlar kategorisinde ise Belarus’lu koşucu Yuliya Kaladkevich üçüncü sırada tamamlarken, Luliia Zianterekova ikinci sırada yer aldı. Zorlu geçen yarışı Azerbaycan’lı sporcu Anna Yusupova kazandı. 21 bin metre Erkeklerde Alman yarışçı Yannick Von Soosten üçüncü ve Rus koşucu Stanislav Ryabenkov ikinci sırada tamamladı. İran’lı Jafar Moradi uzun süren maratonun ardından birinciliğe ulaşan isim oldu.

Antalya Maratonu Tekerlekli sandalye kategorisinde ise erkeklerde Ömer Cantay şampiyonluğa ulaşırken, kadınlarda Zübeyde Süpürgeci zorlu yarışı şampiyon tamamlamayı başardı.

Antalya’da 8 bin 500 sporcunun katılımına sahne olan Antalya Maratonu’nun tamamlanmasının ardından ödül töreni gerçekleşti.  Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ın katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde dereceye giren sporculara ödülleri taktim edildi.