28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Sezonun İkinci Yarısını Mağlup Açan Antalyaspor ve Fenerbahçe Karşı Karşıya Geldi

Sezonun ikinci yarısında oynanan açılış hafta mücadelelerinde Fenerbahçe kendi evinde mağlup olurken Antalyaspor ise deplasmanda ağır bir yenilgi aldı fakat sonuç olarak her iki takımda Süper Ligde sezonun ikinci yarısını mağlubiyet ile açmış oldu.

  1. Haftada ise bu takımların mücadelesine şahit olduk. Karşılaşma Antalya Stadyumunda 15 Ocak 2022 saat 19:00’da hakem Atilla Karaoğlan’ın yönetiminde oynanan mücadele Jose Sosa ve Doğukan Sinik karşılıklı golleri ile 1 – 1 skor ile takımlar berabere kaldı.

İki takım daha önce Antalyaspor’un ev sahipliğinde 28 mücadelede karşı karşıya gelmişti. Bu maçlardan ev sahibi Antalyaspor 6 maçtan galibiyet ile ayrıldı ve 13 maçta ise Fenerbahçe galip gelmeyi başardı ve aralarındaki 9 mücadele ise beraberlik ile sonuçlandı. Antalyaspor’un ev sahipliği yaptığı son maçta konuk ekip Fenerbahçe 1 – 2 skor ile galip gelmeyi başarmıştı.

Antalyaspor bu maçla birlikte 21 haftalık periyotta 6 kez galibiyet ile ayrılırken 5 maçtan da beraberlik ile ayrıldı ve 10 maç ise mağlubiyet ile sonuçlandı. Antalyaspor sezonun geri kalanında 22 gol atarken kalesinde 32 gol gördü. Bu saha içi sonuçlar ile Antalyaspor 23 puan toplamayı başardı ve 15. Sırada yer alırken küme düşme hattından 5 puan uzakta yer alıyor. Gelecek haftalarda alınacak olumsuz sonuçlar ile tehlike çanları çalabilir.

Fenerbahçe ise 21 maçlık bu dönemde 9 maçtan galibiyet ile ayrılırken 6 maçtan ise beraberlik ile ayrıldı ve 6 maçtan da mağlubiyet ile ayrıldı. Fenerbahçe bu sezon 21 maçta 33 gol atmayı başarırken kalesinde 26 gol gördü. Sezonun geri kalanında gösterilen bu performans ile Fenerbahçe 33 puan toplamayı bildi ve 5. Sırada kendine yer buldu. Gelecek sezon ilk 4 takımın Avrupa kupalarına katılma şansı yakalayacağını düşünür ve Avrupa kupalarının getireceği maddi imkanlar göz önünde bulundurulduğunda Avrupa potasına 1 puan uzakta kalıyor olması çok da kötü denilemez.

Antalyaspor’da Bitiricilik Sorunu Çözülemedi

 

Fenerbahçe’ye topun hakimiyetini veren Nuri Şahin, rakip kalede geçiş hücumları ve 3-4-3 taktiğinin getirdiği hücumda 5 vs 4 olacak şekilde rakibine sayısal üstünlük kurarak hem pas opsiyonunu arttırırken hem de adam adama savunulmanın önüne geçti.

Bu taktik ve hücum planı Nuri Şahin’in öğrencilerini rakip kaleye kadar götürmeye yetti fakat burada önemli bir konu var o da Guardiola’nın söylediği gibi teknik direktör takımını 1. Bölgeden 2. Bölgeye ve 2. Bölgeden 3. Bölgeye taşımaya oraya yerleştirmeye çalışır ve bunun üzerine taktik ortaya koyar fakat bundan sonrası 3. Bölgedeki oyuncuların yapacakları ve kabiliyetlerine bağlı. Bu noktada da Antalyaspor’da Nuri Şahin’in durumu da aynı bu şekilde. Öğrencilerini 3. Bölgeye getirebilecek taktik ve strateji ile bilgilendirip çalıştırıyor fakat 3. Bölgede oyuncuların son tercihlerinin yanı sıra şut tercihleri de oldukça isabetsizdi.

Antalyaspor maç boyunca 14 kez rakip kaleyi yoklarken yalnızca 3 kez isabet buldu ve 1 tana gol atabildi. Oyuncuların son pas tercihleri ve gol vuruşlarını geliştirmesi gerekiyor gelişim olmuyorsa değişim şart.

Fenerbahçe Herhangi Bir Üretkenlik Gösteremedi

 

Portekizli teknik direktör Vitor Pereira yolların ayrılmasından 4 maç sonra göreve 2. Kez İsmail Kartal getirildi. İsmail Kartal’ın teknik direktörlüğündeki ilk maçta Fenerbahçe herhangi bir üretkenlik gösteremezken hem kadro tercihi hem de taraftarların büyük beklentilerinin olduğu isimlerin performansı oldukça verimsizdi. Bunların yanı sıra Fenerbahçe elinde hiçbir bek oyuncusu olmamasına rağmen 4’lü savunmakta ısrarcı olunca birazcık iyi kanat ve bek oyuncularına sahip rakiplere karşı en büyük zaafı bu 4’lü savunmanın bekleri olacak.