1 Aralık 2023 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
Kaş

Patara Plajı’nda Denizle Buluşma Töreni

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Plajı deniz kaplumbağalarının üreme noktası konumundadır. Türkiye’deki deniz kaplumbağalarının üreme ve çoğalma yeri olan 22 yerden biri olan Patara Plajı’nda yavru deniz kaplumbağalar deniz ile buluştular. Patara Plajı’nda bu yıl önceki yıllardan farklı olarak tüm yılların yuva rekoru kırıldı.

Yavru deniz kaplumbağaların denize gönderilmesi töreni Patara Plajı’nda yapıldı. İki yuvadan çıkan 130 caretta caretta önce bir araya toplandılar sonra da deniz ile buluştular. Görsel bir doğa olayının yaşandığı törene protokol, öğretim görevlileri, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

İlk Yuva 25 Mayıs’ta Tespit Edildi

Törene katılan Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Eyüp Başkale böyle bir olaya şahitlik etmenin çok güzel olduğunu söyledi. Eyüp Başkale Patara Plajı’ndaki yavru deniz kaplumbağalarını korumak ve deniz ile buluşturmakla yükümlü olduklarını belirtti. Öğretim Üyesi bu sezon 5 bine yakın yavru deniz kaplumbağasını deniz ile buluşturduklarını ve bu sayıyı 20 bine çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

12 kilometrelik plaj uzunlupu bulunan Patara Plajı’nda ilk deniz kaplumbağa yuvası bu sezon 25 Mayıs’ta tespit edildi.