12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Hyundai Okçuluk Dünya Kupası’nda Neler Yaşandı

Türkiye; okçuluk sporuyla bilhassa 2021 yılında tanıştı. Yıllardan bu yana birçok sporcunun yarıştığı bir kategori olsa da Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda Mete Gazoz’un elde ettiği derece; okçuluk sporunu önemli hale getirdi.

1999 doğumlu Mete Gazoz; 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda erkekler bireysel okçuluk kategorisinde İtalyan rakibini mağlup ederek altın madalya kazandı. Hatta, Türk okçuluk tarihinin ilk altın madalyasını kazanarak tarihe geçti. Mete Gazoz; 2024 Paris Olimpiyatları için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Türkiye’de okçuluğun tanınmasını ve gençlerin bu sporu araştırmasını sağlayan Gazoz; ilerleyen yıllarda da başarıları ile ülkemizin yüzünü güldürecek gibi duruyor.

Hyundai Okçuluk Dünya Kupası’nda Hangi Sporcular Başarılı Oldu?

Türkiye’de her yıl farklı spor etkinlikleri düzenleniyor. 2022 yılının Nisan ayında olduğumuz şu günlerde Hyundai Okçuluk Dünya Kupası’nın da ülkemizde düzenlendiğini söyleyebiliriz. 19 ila 24 Nisan 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen bu organizasyon; hem çekişmeye hem de dostluk mesajlarına sahne oldu.

Hyundai Okçuluk Dünya Kupası Birinci Ayak yarışması; 24 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilen final müsabakalarının ardından sona erdi. Herkes, Mete Gazoz’un bu organizasyonda nasıl bir derece alacağını merak ediyordu. Tokyo 2022 Olimpiyatları’nda ülkemize altın madalya kazandıran sporcumuz; klasik yay erkekler final mücadelesine çıktı. Ancak, yarı final müsabakalarında başarılı olamadı. Bu yüzden, üçüncülük mücadelesi verdi.

Mete Gazoz; üçüncülük maçında ABD’li Brady Ellison ile karşılaştı. Henüz 23 yaşındaki sporcumuz; bronz madalya müsabakasında rakibine üstünlük kuramadı. Bir başka deyişle, yarışmayı dördüncü olarak tamamladı.

Güzel bir organizasyon olarak dikkat çeken Hyundai Okçuluk Dünya Kupası; Mete Gazoz dışında farklı Türk sporcuların da katıldığı bir turnuva olarak dikkat çekti. Türk sporcular, yetkililer ve diğer görevliler; organizasyonun tamamlanmasının ardından hatıra fotoğrafı çektirdiler. Sonuç olarak, farklı ülkelerden sporcuların da katıldığı bu organizasyon; güzel anılarla sona erdi.

2022 Okçuluk Dünya Kupası Ne Zaman?

Dünya Okçuluk Federasyonu; 2022 yılına ait Dünya Kupası takvimini çok uzun süre önce açıkladı. Buna göre, organizasyonun ilk ayağı 19-24 Nisan 2022 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. İkinci ayak; 16-22 Mayıs 2022 tarihleri arasında Güney Kore’nin Gwangju şehrinde gerçekleştirilecek. Üçüncü ayak ise 20-26 Haziran 2022 tarihleri arasında Fransa’nın Paris şehrinde gerçekleştirilirken dördüncü ve son ayak 18-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında Kolombiya’nın Medellin şehrinde gerçekleştirilecek.

2022 Okçuluk Dünya Kupası’nda aşağıdaki kategorilerde yarışlar düzenlenecek.

Klasik yay;

  • Erkekler bireysel
  • Kadınlar bireysel
  • Erkekler takım
  • Kadınlar takım
  • Karma takım

Makaralı yay;

  • Erkekler bireysel
  • Kadınlar bireysel
  • Erkekler takım
  • Kadınlar takım
  • Karma takım

Hyundai Okçuluk Dünya Kupası; dünyanın en değerli spor organizasyonlarından birisidir. Okçuluk Federasyonu tarafından her yıl düzenlenir. Son derece prestijli bir organizasyondur. Ülkeler; madalya toplamak adına ciddi bir yarış içerisine girerler.