21 Şubat 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.
yumurtlama merkezi

Çipli Deniz Kaplumbağaları

Deniz kaplumbağalarının Türkiye’deki yumurtlama merkezi arasında olan Antalya Kaş’da 4 deniz kaplumbağası deniz ile kavuştu. Bu 4 deniz kaplumbağasının diğer deniz kaplumbağalarından farkı vardı ve bu kaplumbağalara takip cihazı takılmıştı. Kaplumbağaların hareketlerini ve yol haritalarını takip etmeye yarayan çiplerin takılı olduğu 4 deniz kaplumbağası tören ile denize bırakıldı.

Deniz kaplumbağalarının deniz ile buluşma törenine Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum katıldı. Deniz kaplumbağaları Dünya Doğayı Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alındı ve nesli tehlike altında olan hayvan türleri arasında bulunuyor. Tedavi olan ve çip takılan 3 caretta caretta ile bir yeşil deniz kaplumbağası sağlıklı bir şekilde denize kavuştular.

100 Milyon Yıllık Geçmiş

Emine Erdoğan deniz kaplumbağalarının denize kavuşmalarını izlemenin çok güzel bir duygu olduğunu söyledi. Emine Erdoğan caretta carettaların denizlerin ve doğanın dengesini saplayan en önemli canlılar olduğunu belirtti. Emine Erdoğan deniz kaplumbağalarının 100 milyon yıldan fazla bir geçmişi olan canlılar olduğuna da dikkat çekerek tarihe tanıklıklarını da ifade etti.