28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor ve Alanyaspor’un Teknik Direktör İncelemeleri

Bu sezon Spor Toto Süper Lig’de 20 karşılaşmada sekiz galibiyet beş beraberlik ve yedi mağlubiyet alarak 29 puan elde eden Alanyaspor,  üçfarklı teknik direktör ile çalıştı. Son olarak Devre arasında İtalyan teknik adam FrancescoFarioliile anlaşan turuncu yeşilli ekip,  yeni hocası ile ilk maçında Başakşehir ile 1-1berabere kaldı ve 20. haftayı 10. sırada tamamladı.

Sezonu Çağdaş Atan yönetiminde başlayan Akdeniz ekibi ilk üç haftada kalesinde dokuz gol gördü ve uzun süredir takımın oyununu üst seviyeye çıkaran hocası ile yollarını ayırarak takımın başına Bülent Korkmaz’ı getirdi.

Son yıllarda hücumcu futbol kimliği ile ön plana çıkanAlanyasportakımının, savunma futboluyla ve sonuç odaklı oyun yapısını kimlik edinen teknik adamlardan biri olan Bülent Korkmaz tercihine şüpheyle yaklaşılıyordu ki Hücum futbolu oynatan Farioli’nintakımın başına geçmesi bu sebeple bağlantılı olabilir.

Alanyaspor Farioli İle Özüne Döndü

Ligin dördüncü haftasında Giresunspor maçıyla bu sezonki ilk maçına çıkan Bülent Korkmaz, ilk maçında ilk galibiyetini elde etti ve daha ilk maçından nasıl bir oyun tarzı benimseyeceğini gösteren yapılar ortaya koymuştu. Bülent Korkmaz’ın gelir gelmez kurguladığı oyun planı Alanyaspor’a uydu ve takım 8 maçlık yenilmezlik serisi yakaladı ancak savunma ağırlıklı futbolun sürdürebilirliği uzun sürmeyecekti.

8 maçlık seriden sonra ilk kez Çaykur Rizespor’a mağlup oldu ve kalan maçlarda savunma kilidinin kırılmasıyla birlikte Bülent Korkmaz’ın savunma zaafları rakipleri tarafından çözüldü. Çünkü Alanyaspor Bülent Korkmaz yönetimindeki ilk 8 maçlık seride hiçbir karşılaşmada geriye düşmemişti  ve Korkmazın oyun planı 0-0 götürdüğü veya öne geçtiği maçlarda etkili olan bir yapıydı, daha sonra ilk kez geriye düştüğü maçta mağlup oldu ve kalan maçlarda skoru çevirmekte zorlanan bir takım vardı.

9 maçta sadece iki galibiyet alan Alanyaspor, Farioli ile anlaşarak yeniden hücum ağırlıklı bir anlayışa dönmek istedi. Farioli ilk maçında da etkisini gösterdi. Ligin en fazla topa sahip olan takımlarından Başakşehir’e karşı yüzde 53 topla oynarken, oyun hakimiyetini eline aldığı sekanslar gösterdi.

Nuri Şahin’in Antalyaspor’u

Sezona Ersun Yanal yönetiminde başlayan Antalyaspor, Ligin dokuzuncu haftasında Nuri Şahin’i takımın başına getirdi. Ersun Yanal’da Nuri Şahin’de üç savunma tercihinde bulundu ancak iki teknik adamın arasında farklar vardı.

Ersun Yanal döneminde üçlü savunma oynayan Antalyaspor’u maç içerisinde zaman zaman altılı savunma anlayışını sıkça gördük ve takım tam anlamıyla savunma futbolu oynuyordu. Nuri Şahin yönetiminde ise üçlü savunma anlayışı devam etti ancak Yanal dönemine göre kullanılan uzun top sayıları azaldı pas mesafeleri kısaldı ve geriden oyun kurarak hücuma geçme planları birçok kez görüldü.

Rakiplere göre oyun farklılıkları ortaya koyan  Nuri Şahin, bazı takımlara karşı topla daha fazla oynarken, bazılarına karşı orta sahada rakibini karşılayan bir oyun tercih etti ve Yanal dönemindeki gibi derinde 6’lı  savunma yapan bir takım izlemedik. Bu iki oyun tarzında da pres ve ikinci toplar ön planda. Hatta Nuri Şahin, JurgenKloop’tan çok şey öğrendiğini ve  ikinci topların futbolda en önemli etken olduğunu dile getirmişti.