21 Şubat 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor Trabzonspor’u Devirmek İstiyor

Ara transfer döneminde kadrosuna kattığı isimlerle birlikte yükselişe geçen ve küme düşme hattından kurtulup puan farkını da açan Antalyaspor, gözünü Ziraat Türkiye Kupası’na çevirmiş durumda. 1 Mart 2022 gününün akşamında Süper Lig’in lideri Trabzonspor ile Çeyrek Final müsabakasına çıkacak olan Kırmızı Beyazlı takım, bu maçta elinde tuttuğu iki unvanı avantaja çevirmek ve Trabzon temsilcisini kupanın dışına itmek istiyor.

Son Finalist

Geçtiğimiz sezon Ziraat Türkiye Kupası’nda Final aşamasına kadar yükselmeyi başaran Antalyaspor, finalde Beşiktaş karşısında etkisiz bir performans göstermiş ve kupayı Siyah Beyazlı rakibine kaptırmıştı.

Bu sezon aynı hatayı bir kez daha yapmak istemeyen Akdeniz temsilcisi, Çeyrek Final aşamasında oynanacak ilk maçta Süper Lig’in açık ara farkla lideri olan Trabzonspor’un konuğu olacak. Ligin en iyi takımına karşı oynayacak olmak Antalyaspor adına şanssızlık olarak sayılabilir ancak Antalyaspor’un elinde iki önemli unvan var.

Bu unvanlardan birincisi Antalyaspor’un son finalist olması. Kırmızı Beyazlı takım uzun süreden bu yana Ziraat Türkiye Kupası’nda ilk 8 ilk 4 gibi aşamalara girmeyi başararak aslında iyi bir alışkanlık geliştirdi.

2020/2021 sezonunda Finale kadar yükselen bir takım olarak Trabzonspor’un karşısına çıkan Antalyaspor bu nedenle ciddiye alınması gereken önemli bir ekip olacak.

Unvanların ikincisi ve belki daha da kritik olanı ise 2021/2022 sezonunda Trabzonspor’u Süper Lig’de mağlup edebilen tek takımın Antalyaspor olması. Kırmızı Beyazlı takım, ligin 16’ıncı haftasında kendi sahasında konuk ettiği güçlü rakibini çok iyi bir oyunla 2-1 mağlup ederek Trabzon’a eli boş göndermeyi başarmıştı.

Trabzonspor bu maçtan aldığı mağlubiyetle üzülse de sarsılmadı ve en yakın rakibine 15 puandan fazla fark atarak 27’inci haftayı kapattı. Bununla birlikte o maçta yaşanan şok Trabzonspor’un bu maçta üstündeki baskıyı arttıracaktır.

Alışkanlık

Antalyaspor Ziraat Türkiye Kupası’nın son zamanlardaki en başarılı takımlarından biri ve bu başarıyı herhangi bir sezonda kupayı müzesine götürememiş olmasına rağmen sağladı.

Ulusal kupanın ileri aşamalarına gidebilmek konusunda alışkanlığını geliştiren Akdeniz temsilcisi için Trabzonspor maçında favorinin rakip olduğunu belirtmeye gerek yok. En nihayetinde ligin açık ara farkla lideri olan bir takım çıktığı her maçın da doğal favorisidir.

Bununla birlikte Antalyaspor adına buralarda bulunabilmek ve kupayı alabileceğine ikna olabilmek hem kısa hem de uzun vadede olumlu getirileri olan bir durum. Nuri Şahin yönetiminde zaman zaman zor günler geçirse de ara transfer döneminde kadroya yapılan kalite takviyesiyle birlikte daha eli yüzü düzgün bir takım haline gelen Antalyaspor, bundan sonraki sezonlarda da Türkiye Kupası’nı almak için zorlayacaktır.

Son finalist olan Antalyaspor adına bu alışkanlığın saklanabilmesi ve korunabilmesi değerli. Zaman içerisinde daha güçlü bir takım haline gelmesine kesin gözüyle bakılan Antalyaspor, bu alışkanlığını kaybetmediği sürece gücüne güç katacak.