19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor Başarıyı Tekrarlayamadı

Bu sezon Süper Lig’de zor zamanlar geçirse de ara transfer döneminde yaptığı eklemelerle puan cetvelindeki sıralamasını yükseltmeyi başaran Antalyaspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda geçen sezon finalde yaşadığı hüsranı bir daha yaşamamayı hedefliyordu. Çeyrek final turunda Süper Lig lideri Trabzonspor’un konuğu olan Akdeniz temsilcisi, sahadan 2-0 mağlup ayrılarak geçen sezonun gerisinde kalmış oldu.

Veda

Bu sezon Süper Lig’de istediklerini sahaya yansıtmak konusunda ara transfer döneminde yaptığı eklemeleri beklemek zorunda kalan Antalyaspor, Ziraat Türkiye Kupası’na Çeyrek Final turunda veda etti.

Çeyrek Final aşamasında Süper Lig’in açık ara farkla lideri Trabzonspor ile eşleşen Akdeniz temsilcisi 1 Mart 2022 tarihinde oynanan maçta rakibi karşısında iyi bir performans sergileyemedi. Trabzonspor’un baskın oyununa çözüm bulmak konusunda oldukça zorluk yaşayan Antalyaspor, bu performansın da neticesinde sahadan 2-0 mağlup ayrıldı.

Bu sezonun başından günümüze kadar gelen süreçte Roma ile birlikte Trabzonspor’u mağlup etmeyi başarabilen 2 takımdan biri olan Antalyaspor, aynı başarıyı bir kez daha tekrarlayamadı. Süper Lig gibi uzun bir maratonda kayıp verilmiş olsa bu durum telafi edilebilirdi ancak tek maç eliminasyon usulü üzerinden oynanan Ziraat Türkiye Kupası’nda yaşanan kayıp, Antalyaspor’u kupanın dışına itti.

Geçtiğimiz sezon finale kadar yükseldiği kupada bu sezon Çeyrek Final aşamasına kadar gelebilen Antalyaspor adına artık elde sadece Süper Lig kaldı. Kırmızı Beyazlı ekip, sezonun geri kalanında ligi en iyi noktada bitirebilmek adına çaba gösterecek.

Tecrübe

Bununla birlikte hem Antalyaspor Teknik Direktörü Nuri Şahin adına hem de Antalyaspor adına bu kaybın bir tecrübe olacağını belirtmek gerek.

Antalyaspor, son senelerin Türkiye Kupası’ndaki en başarılı takımlarından biri. Uzun bir zamandır en kötü Çeyrek Final aşamasına kadar gelmeyi başaran Akdeniz temsilcisi adına oluşan bu alışkanlığın oldukça değerli olacağını ifade etmek önemli.

Antalyaspor adına geçen sezonun sonlarından bugüne kadar gelen süreçte kaybedilen 2 final ve bir de veda edilen kupa var. Bu durum taraftarlar adına hem acı hem de gurur verici.

Zira takımın aynı kalibrede yer aldığı rakiplere bakıldığı zaman o takımların hemen hemen hiçbiri kısa vadede ne Ziraat Türkiye Kupası’nda veya Süper Kupa’da Finali düşünebilecek takımlar değiller. Kaldı ki rakip veya kura şansı Antalyaspor’un yanında olsaydı bu mağlubiyetlerden bir tanesi bile yaşanmayabilirdi.

Ancak iki Finalde geçtiğimiz sezonun en iyi takımı olan Beşiktaş ile bu sezon veda ettiği Türkiye Kupası’nda da bu sezonun en iyi takımı olan Trabzonspor ile karşılaşan Antalyaspor adına artık hatalardan ders çıkarma vakti.

Bu gibi yollarda mağlup da galip olur ve Antalyaspor’un takım kimliğine kazandırdığı bu acılı gururların takım adına oldukça fazla değer taşıyacağı günlerin gelmesi hiç de zor değil. Tüm bunlar için biraz daha sabır ve inanç gerekiyor.