30 Kasım 2023 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor Skora Gidemiyor

Süper Lig’in 19’uncu haftasında 7 haftadır galibiyete hasret olan Galatasaray’ın konuğu olan Antalyaspor, sahadan 2-0 mağlup ayrılarak devre arasına kötü bir giriş yaptı. Akdeniz temsilcisi, ilk devrede yaptığı radikal teknik direktör değişikliği neticesinde takımın başına aktif oyuncusu Nuri Şahin’i teknik direktör olarak getirmiş ve bu değişiklik Antalyaspor’un oyununda iyileşmeler yaratmıştı.

Bununla birlikte Kırmızı Beyazlılar, son 5 maçta sadece Trabzonspor karşısında aldıkları şaşalı galibiyette 3 puan sevinci yaşayabildiler. Antalyaspor, son 4 dış saha maçının tamamından mağlup ayrılarak uzun bir süredir tekrarlamadığı kötü dış saha performansıyla da taraftarını üzdü.

Antalyaspor’un Gerilemesi Sürüyor

Süper Lig’in 9’uncu haftasına futbol tarihinde pek de rastlanmayan bir kararla aktif oyuncusu Nuri Şahin’in teknik sorumluluğunda çıkan Antalyaspor, genç teknik adamın başarılı performansıyla isabetli bir karara imza atmış gibi görünüyor. Nuri Şahin, takımın başında çıktığı maçlarda oyun anlamında takımına yaptığı dokunuşlar ve özellikle Trabzonspor karşısında aldığı galibiyetle birlikte oldukça sükse yapmayı başardı ancak son haftalarda alınan sonuçlar Antalya temsilcisi adına yine can sıkıcı olmaya başladı. Süper Lig’in 19’uncu haftasında Galatasaray’ın konuğu olan Antalyaspor, her ne kadar kimliği ve ismi ile birlikte Türkiye’nin en büyük takımlarından biri olsa da aktif olarak 7 haftadır kazanamayan rakibi karşısında iyi bir performans sergileyemedi ve sahadan 2-0 mağlup ayrıldı.

Özellikle Galatasaray’ın yetenekli sol kanadı Kerem Aktürkoğlu’nu tutmakta zorlanan ve Kerem’in 1 gol ve 1 asistlik performansına engel olamayan Antalyaspor’un bu skorla birlikte son 5 haftada toplam 11 puan kaybetmiş olması Kırmızı Beyazlıların bulunduğu 14’üncü sıradan yükseltmesine engel oldu.

19 hafta sonunda aldığı 6 galibiyet, 4 beraberlik ve 9 mağlubiyet ile birlikte 22 puan toplayabilen Antalyaspor’da oyunun neticeye yansıması daha kısa bir vadeye yayılmalı.

Nuri Şahin’in Potansiyeli

Her ne kadar skorlara tam anlamıyla yansımamış olsa da Nuri Şahin’in takımın başına geldiği günden bu yana yaptığı dokunuşlar, takımdaki arkadaşlık gibi konular çiçeği burnunda teknik adamın potansiyeline dair sinyalleri de veriyor.

Antalyaspor’da alınan bu radikal kararın arkasındaki süreç nasıl işledi veya Nuri Şahin Antalyaspor’daki görevine hazır mıydı bunu bilebilmek oldukça zor ancak Nuri Şahin’in uzun zamandan beri saha kenarına dair hazırlanmalar yaptığı da bilinen bir gerçek. Türk futbolunun en değerli özgeçmişlerinden birisine sahip olan Nuri Şahin’in top koşturduğu kulüpler, çalıştığı hocalar ve futbolculuk dönemindeki başarılı oyun tarzı onu ileride çok daha iyi yerlerde görebilmemizi sağlayabilir.

Gurbetçi futbolcu ekolü Türkiye’de her zaman tartışılan bir faktör olarak devam etti ancak günümüzde bu tür futbolcuların teknik direktörlük yaptığı takımların başarısı da küçümsenecek düzeyde değil. Örnekse TFF’de yöneticilik yapan Hamit Altıntop’tan başlayıp Hatayspor’da gösterdiği performansla birlikte tekrar öne çıkan Ömer Erdoğan’a ve Antalyaspor’da nitelikli işler yaratmaya çalışan Nuri Şahin’e kadar uzanıyor.