19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya’nın Boksör Ninesi

Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bir spor salonunda haftanın 3 günü boks yapan 74 yaşındaki yaşlı kadın Antalya’nın süper ninesi olarak adlandırılıyor.

74 yaşındaki Parkinson hadtası Naciye Van der Straeten, 3 yıldır haftanın 3 günü ara vermeden Antalya’nın Muratpaia ilçesinde bulunan bir spor salonunda boksa yapıyor. Parkinson rahatsızlığına boks ile savaş açtığını belirten 74 yaşındaki kadın Parkinson hastalığının neden olduğu birçok sorunun boks ile ortadan kalkabileceğini belirtti.

 

İlaçlara ek Tedavi Boks

 

Parkinson hastalığını tedavisinde ilaçların tek başına yetmediğini belirten Türk asıllı Bütüksl doğumlu Naciye nine, “40 senedir Türkiye’deyim. 10 senedir Parkinson hastasıyım 6 yıldır ilaç tedavisi görüyorum. İlaç tedavisi tek başına yetmiyordu, internetten ne yapabileceğimize baktım.

Boksun parkinsona çok faydalı olduğunu gördük. Çok faydalı çünkü sesli bir spor. Parkinsonda ses olması çok önemli. El ve ayak koordinasyonu da çok önemli. Yürüyüş bandına çıkıyorum, top sektiriyorum. Çünkü kalp atışımın yüksek olması lazım. Terlemem lazım. O zaman parkinsonluların beyinde yaşadığı eksikliği tamamlamış oluyorsunuz” dedi.

Boks yapacağım sabahlar kendimi motive ediyorum o hareketlilik bana çok iyi geliyor. Parkinson hastalarına boks yapmayı tavsiye ediyorum. Türkiye de yaş itibari ile olarak boks yapan tek Parkinson hastasının kendim olduğunu düşünüyorum” sözleri ile anlatıyor.

 

74 Yaşında 3 Senedir Boks Yapıyor

74 yaşında olan yaşlı kadın tam 3 senedir programına ara vermeden boks yaptığını “74 yaşındayım 3 seneye yakın boks yapıyorum. Boks yapınca kendimi daha iyi hissediyorum, mutlu oluyorum.

Boks yapacağım sabahlar kendimi motive ediyorum o hareketlilik bana çok iyi geliyor. Parkinson hastalarına boks yapmayı tavsiye ediyorum. Türkiye de yaş itibari ile olarak boks yapan tek Parkinson hastasının kendim olduğunu düşünüyorum” sözleri ile anlatıyor.

 

Yaşlı kadının antrenörü olan Ali Saygılı, Naciye ninenin spor salonuna gelmesi için hava durumu bir engel olmadığını kendisinin doktor kontrolünde spor salonunda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtirken, “Naciye teyzeyi ben çalıştırıyorum.

Yaklaşık 3 yıldır burada boks yapıyor. Haftanın 3 günü 2 saat antrenman yapıyor. Antrenmana gelmesi için yağmur, çamur, kar fark etmiyor. Hiç kaçırmıyor antrenmanlarını. Doktor kontrolünde geliyor.

65 yaş üstü için sağlık ocağından aldığı onaylı kağıt ile sokağa çıkma kısıtlamasına tabii olmuyor. Sağlık için olduğundan dolayı Naciye teyzeye izin verildi” şeklinde konuştu.