28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya’da Eskrim Rüzgarı Esiyor

Avrupa Büyükler Eskrim Şampiyonası Antalya’da gerçekleşiyor. İlk günü tamamlanan müsabakalara 37 ülkeden toplam 437 eskrim sporcusu katıldı.

Uluslararası Eskrim Federasyonu ve Avrupa Eskrim Konfederasyonu tarafından Antalya Spor Salonu’nda düzenlenen organizasyona Türkiye de 12 erkek ve 12 kadın olmak üzere toplam 24 sporcu ile katılım gösteriyor.

Eskrim Nedir?

Ülkemizde de artık oldukça bilinen ve gençlerin yöneldiği bir spor olan eskrim aynı zamanda da 1896 yılından beri de çeşitli varyasyonları ile olimpiyatlar bünyesinde de yeri olan bir disiplindir. Sporun temeli kılıçla dövüş sanatına dayanmaktadır. Eskrimin üç farklı disiplini mevcuttur; flöre, efe ve kılıç. Aslında bu üç disiplinde değişen şeyler kullanılan ekipmandır. Üç disiplinin de puan sistemleri aynı olmakla birlikte disiplinler arasında bazı farklılıkla da bulunmaktadır.

Flöre 1.1. metre uzunluğunda bir silahtır. 500 gram ağırlığı geçemez ve eskrime yeni başlayanlar genelde flöre ile bu spora başlarlar, antrenmanlarında flöre kullanırlar. Sayı almak için flore’yi rakibin gövdesine dokundurmak gerekmektedir. Bu arada eskrim sporunda sporcuların vücutları çok ciddi tedbirlere sahip özel kıyafetlerle korunmaktadır. Eskrim son derece güvenli bir spordur.

Epe, flörede kullanılan kılıca nazaran daha ağır ve keskin bir kılıç kullanılır. Flöre’den farklı olarak epe de rakibin herhangi bir bölgesine yapılan silahlı dokunuş sayı olarak değer kazanmaktadır. Herhangi bir kısıtlama yoktur. Bu anlamda orta çağın klasik kılıçlı düellolarına daha yakın bir disiplindir ki eskrimin doğuşunun o düellolara dayandığı düşünüldüğünde bu sporun en zor ve en ham disiplini epedir.

Kılıç, Epe ve flörenin karışımı gibidir aslında dürtme de vurma da sayı olarak değer kazanır. Vuruşlar rakibin belden yukarısına yapılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekir ki eskrim de hem kıyafetler son derece koruyucu ve yüzde yüz güvenlidir hem de kullanılan kılıç ekipmanları, eskrimin disiplinin ne olursa olsun rakibi yaralayıcı olmaktan çok uzaktır, bunun için her türlü önlem alınmıştır. Bir eskrim sporcusunun müsabaka ya da antrenmanlar sırasında yaşayacağı sakatlık ters bir hareketle sonucu oluşabilecek burkulmalardan ibarettir. Eskrimde kılıçla yaralanmak gibi bir durum söz konusu değildir.

eskrim 2

Turnuvadaki Türk Sporcular

Antalya‘da gerçekleştirilen Avrupa büyükler Eskrim Şampiyonası birinci gününde sahne alan Türk sporcularımızdan erkekler kılıç kategorisinde 8 ve kadınlar flöre kategorisinde ise yine 9 olmak üzere toplam 16 Türk sporcu salona çıktı. Kadınlar flörede İrem Karamete 9., Alisa İşbir 42., Firuze Ayşen Güneş 54., Almila Birçe Durukan ise 59. olarak ne yazık ki şmapiyonaya madalya alamadan veda etmek zorunda kaldılar.

Erkeklerde de ne yazık ki sonuç yine hüsran oldu. Kılıç kategorisinde Enver Yıldırım14., Tolga Aslan 42., Muhammed Anasız 46. ve Kerem Çağlayan ise 47. sırada  yer alarak beklentilerin uzağında kaldılar ve madalya alamadan turnuvayı kapattılar.