19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Alanyaspor Topu Aldı Skoru Alamadı

Sezonun ikinci yarısında teknik direktör Francesco Farioli ile iyi işler çıkarıyor olsa da büyük takımlar karşısında iyi skorlar almayı başaramayan Alanyaspor, bu durumu tersine çevirebilmeyi hedeflediği maçta Beşiktaş’ın konuğu oldu. 32’inci haftanın en çok merak edilen maçlarından birisinde Siyah Beyazlı ekip karşısında çok yüksek bir topa sahip olma oranıyla oynayan Akdeniz temsilcisi buna rağmen 4-1 mağlup olmaktan kurtulamadı.

Direkt Oyun Zafiyeti

Bu sezon Süper Lig’de birçok maçta çok iyi sonuçlar alan Alanyaspor özellikle ikinci yarıda oynadığı bazı maçlarda çok ciddi sıkıntılar da çekti.

Bu sıkıntılı maçların ortak özelliği ise rakiplerin ligin büyük takımları olmasıydı. Trabzonspor, Fenerbahçe gibi rakipler karşısında bol gollü mağlubiyetler alarak taraftarlarını üzen Turuncu Yeşilli ekip, Beşiktaş karşısında oynadığı maçta da bu durumun önüne geçemedi.

Ligin 32’inci haftasında en çok merak edilen maçlardan birisi Beşiktaş ile Alanyaspor arasında oynanacak müsabakaydı. Zira Beşiktaş’ın yeni teknik direktörü Valerien İsmael’in de iç sahadaki ilk maçı anlamına gelen bu maçta Siyah Beyazlı takımın geçiş yapmaya çalıştığı yeni oyununun test edilebileceği en iyi maçlardan birisi Akdeniz temsilcisi karşısında oynayacağı müsabakaydı.

Bununla birlikte bahsedildiği gibi Alanyaspor’un da büyük takımlar karşısındaki kötü performansını sürdürüp sürdürmeyeceği merak ediliyordu. Maçın başlama düdüğünden sadece 2 dakika gelen Beşiktaş golü ise Francesco Farioli ve öğrencileri adına maçın pek kolay geçmeyeceğinin en büyük kanıtıydı.

Özellikle Efecan Karaca üzerinden geliştirdiği ataklarla birlikte etkili olan konuk ekip, golü de kaptanının ayağından buldu. Ancak takımın eşitliği sağlamasından yine çok uzun bir süre geçmeden Beşiktaş yine öne geçince Alanyaspor’un direnci düşmeye başladı.

İlk yarı bitmeden bir golü daha kalesinde gören Alanya temsilcisi soyunma odasına da moral bozukluğuyla gitti. Bir maçta daha rakibinin direkt oyununa engel olamayan Alanyaspor, bu durumun önüne geçemediği için ikinci yarıda da etkili olamadı.

Maça sonradan giren Güven Yalçın’ın şık golü maçın da skorunu tescil etti ve Beşiktaş yeni teknik direktörüyle iç sahada çıktığı ilk maçtan 4-1 galip ayrıldı. Alanyaspor adınaysa bir büyük rakibe daha mağlup olunan maç geride kaldı.

Bu maçla birlikte Beşiktaş puanını 50’ye yükselterek maç fazlasıyla 6’ıncı sıraya kadar yükselirken 52 puanda kalan Alanyaspor da 4’üncü sırada kaldı.

Demode Oyun

Öte yandan Alanyaspor’un Beşiktaş karşısında 4-1 mağlup olduğu maçın en çok dikkat çeken verilerinden birisi Akdeniz temsilcisinin %66 oranında topa sahip olmasıydı. Bu bağlamda rakibinin tuzağına da düşen Turuncu Yeşilli takımda bu gibi büyük rakiplerle oynanan müsabakalarda tekzip edilmesi gereken ilk kişi de Francesco Farioli.

Genç teknik adam bir maçta daha topa sahip olma ısrarından vazgeçmedi ve zaten son haftalarda uyarı veren savunmasının düşmesine engel olamadı. Tüm bu sonuçlar birleşince maçın sonucu da Alanyaspor’un bir hayli aleyhine oldu.