19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Alanyaspor İlk Yarıları Sevmiyor

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı bir performans sergileyen Alanyaspor, Milli Takım arasından dönüşte Rizespor karşısında oynadığı maçtan da galibiyetle ayrılmayı başardı. Maçın ilk yarısında daha 9’uncu dakikada öne geçmeyi başararak rakibini bir ölçüde oyundan düşüren Turuncu Yeşilli takım bu maça rağmen ilk yarı performansı konusunda sıkıntı yaşıyor.

Isınamayan Takım

Bu sezon Süper Lig’de oldukça iyi işler çıkartan ve çarpıcı sonuçlar alan Alanyaspor, çok gol atan ve bir o kadar da yiyen bir takım.

Süper Lig’de oynadığı 31 maçta attığı 57 golle lider Trabzonspor’dan sonra ligin en çok gol atan takımı olan Turuncu Yeşilli ekip, yediği 46 golle ligin aynı zamanda en çok gol yiyen takımlarından biri olarak öne çıkıyor.

Birçok maçta çok gollü mağlubiyetler ve galibiyetler alan Alanya temsilcisinde mağlubiyetlere dair problemlerin nasıl çözülebileceğine dair çalışmalar devam ederken, takımın gol yediği dakikaların dağılımına bakıldığı zaman sıkıntılı bir tablo ortaya çıkıyor.

Öyle ki, Alanyaspor oynadığı maçların ilk yarısında en çok gol yiyen takım olmak gibi kötü bir unvana sahip. 1-45’inci dakikalar arasında tam 25 gol yiyen Akdeniz temsilcisini bu bağlamda takip eden ekiplerse 23 golle Hatayspor ve 22 golle Kasımpaşa ile Fatih Karagümrük olarak görünüyor.

Bu bağlamda gerçekten çok can sıkıcı bir istatistiğe sahip olduğu görülen Alanyaspor’da bu sorun oyuncuların maça girmek konusunda zorlanmalarından kaynaklanıyor. Hatırlanacağı üzere Trabzonspor ile oynanan maçta da Bordo Mavili takım ilk 39 dakikada 4 gol atarak maçtan 4-0 galip ayrılmayı başarmıştı.

İlk 39 dakikada ne olduğunu şaşıran Alanyaspor’da kaleci Marafona’nın kötü performansı da ayrıca tartışmalara neden olmuştu.

İyi İş

Bu istatistikler ışığında bakıldığında Alanyaspor’un gerçekten hatırı sayılır bir iş yaptığını belirtmek gerekiyor. İlk yarıda bu kadar gol yiyen takım pek tabii bu gollere cevap verebildiği için üst sıralarda yer almaya devam ediyor ancak takımın zaten bu kadar gol atabildiği için de ayrıca övgüyü hak ettiğini belirtmek gerek.

İlk yarılarda gösterilen bu kötü savunma performansı başka bir takımda olsa Alanyaspor’un bulunduğu sırayı hayal etmek bile zor olabilirdi. Bu bağlamda takımın reaksiyon hızının ve oyundan kopmamasının oldukça önemli olduğu ortada.

Öte yandan Akdeniz temsilcisinin savunmadaki bu problemleri yaşamadığı bir tablonun varlığı dahi Alanyasporlu taraftarların içini ısıtıyor. Takım bu kadar gol yemesine rağmen oldukça iyi işler çıkardı ve sezon boyunca üst sıralardan neredeyse hiç inmedi.

Bu durumu sağlamak Turuncu Yeşilli ekip için pek de kolay değildi üstelik. Çağdaş Atan ile başlanan sezonda tam tersi oyun anlayışına sahip olan Bülent Korkmaz ile geçen haftalardan sonra bir daha teknik direktör değişikliğine gidilip Francesco Farioli getirilmişti.