19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Alanyaspor Son Yılların En Kötü Sezonunu Geçirdi

Alanyaspor, önceki sezonlarda Süper Lig’de fark yaratan takımlardan birisi olmayı başarmıştı. Akdeniz temsilcisinin bu sezon da iyi işler yapması bekleniyordu. Ancak, Alanyaspor, kadro kalitesine yakışmayacak kadar kötü bir performans ortaya koydu. Gelin, Alanyaspor’un 2022 – 2023 sezonu değerlendirmesini yapalım!

Akdeniz Temsilcisi Ligi 15’inci Sırada Bitirdi

Alanyaspor, bu sezon Süper Lig’de çıkmış olduğu 36 maçın sadece 11’ini kazanabildi. Sekiz beraberlik ve 17 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 54 gole karşılık olarak kalesinde 70 gol gördü. Sezonu 38 haftada elde ettiği 41 puan ile 15’inci sırada tamamladı. Süper Lig’e veda eden Giresunspor’un 40 puanı vardı. Bir başka deyişle, Alanyaspor, küme düşmekten sadece bir puan sayesinde kurtuldu.

Akdeniz temsilcisi, bu sezon iç sahadaki 18 maçın sekizini kazandı. Dört beraberlik ve altı mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 29 gole karşılık olarak kalesinde 27 gol gördü. İç saha performansı, önceki sezonlara göre iyi değildi. Ancak, Alanyaspor’un deplasman karnesi faciaydı. Akdeniz temsilcisi, 18 deplasman maçında üç galibiyet, dört beraberlik ve 11 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 25 gole karşılık olarak kalesinde 43 gol gördü. Hem az gol atan hem de çok gol yiyen Alanyaspor’da bir şeylerin yolunda gitmediği ortadaydı.

Alanyaspor Bu Sezon Üç Farklı Teknik Adam ile Çalıştı

Francesco Farioli, son yılların en çok konuşulan isimlerinden birisi! 1989 doğumlu teknik adam, 31 Aralık 2021 tarihinden bu yana Alanyaspor’un başındaydı. Bu sezon da güzel işler yapması bekleniyordu. Hatta, Alanyaspor’u Avrupa kupalarına taşıması söz konusu olabilirdi. Ancak, işler yolunda gitmedi. Alanyaspor yönetimi, genç teknik adam ile yollarını ayırdı. Söz konusu ayrılık, 27 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşti.

Alanyaspor’un yeni teknik direktörü Ersun Yanal oldu. Deneyimli teknik adamın doğru bir tercih olduğu savunuluyordu. Alanyaspor’da güzel işler yapacağına inanılıyordu. Fakat, Ersun Yanal da kötü gidişe çare bulamadı. Onun macerası zannedilenden bile kısa sürdü. Ersun Yanal, Alanyaspor’un başında sadece altı maça çıkabildi. 19 Nisan 2023 tarihinde görevinden ayrıldı.

Alanyaspor’un bu sezonki üçüncü teknik direktörü Ömer Erdoğan oldu. Sezona Ankaragücü’nde başlayan ancak bu kulüpten alınan kötü sonuçlardan dolayı ayrılan Ömer Erdoğan’ın yeni adresi Alanyaspor oldu. Ömer Erdoğan da kötü gidişe etkili bir çözüm bulamadı. Ancak, yine de kendisinin önümüzdeki sezon takımın başında olacağını dile getirebiliriz.

Efecan Karaca Fark Yarattı

2013 – 2014 sezonundan bu yana Alanyaspor’da forma giyen Efecan Karaca, ilerleyen yaşına rağmen performansından herhangi bir şey kaybetmedi. 1989 doğumlu oyuncu, bu sezon Süper Lig’de 28 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 342 dakika kaldı. Güzel performansını beş gol ve altı asist ile süsledi. 11 gole katkıda bulunarak takımını kurtaran isim oldu.