19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

2020-21 Sezonun Flaş Takımı Alanyaspor

2020-21 sezonuna Çağdaş Atan yönetiminde başlayan Alanyaspor, geçen sezonun flaş takımlarından biri olmayı başarmıştı. Sezon başından bu yana oyun sistemini oturtan Çağdaş Atan takımına hücum futbolunu benimsetti ve 2021 yılında da oyun sistemini istikrarlı bir şekilde sürdürdü.

 

15.haftada Gaziantep FK karşısında aldığı mağlubiyet ile Yedi haftalık liderliğin ardından alt sıralara gerileyen Akdeniz ekibi, 2021 yılının ilk maçında Başakşehir’i 3-0’lık skorla geçerek yeniden zirve yarışına tutunmuştu. 18.haftada Fenerbahçe deplasmanından puansız dönen Turuncu yeşilli ekip, o sezon dört büyüklere karşı oyun üstünlüğünü kabul ettiren bir takımdı.

Fenerbahçe’ye 2-1 mağlup olmasına rağmen maçı %70 topla oynayarak ve rakibinden daha fazla pozisyon üreterek tamamlamıştı. Alanyaspor’un oyun sistemi sezonun geri kalan kısmı için umut vadeden bir anlayıştı. Düşük bütçe ile kurulan kadroya rağmen hücum futbolunun bu kadar başarılı bir şekilde oynatılması, 2021 yılında skor olarak kaybettiği maçlarda bile oyun olarak rakiplerine üstünlük kuran Alanyaspor için büyük başarı niteliğindeydi.

2021 Alanyaspor Değerlendirmesi

Fenerbahçe maçından sonra Kasımpaşa’ya mağlup olan Alanyaspor, 20.haftadan itibaren altı maçlık yenilmezlik serisi elde etti. 26. haftada Galatasaray’a mağlup olduktan sonra üç maçlık galibiyet özlemi yaşayan Akdeniz ekibi, 8.sıraya kadar geriledi. Daha sonra Trabzonspor galibiyetiyle yeniden 5.sıraya yükselen Alanyaspor, kalan haftalarda oyun istikrarını sürdürse de skor olarak inişli çıkışlı bir performans sergiledi ve ligi 7.sırada tamamladı.

Sezonun yedinci sırada tamamlamasına rağmen başarılı hoca futboluyla akıllarda kalan Alanyaspor, birçok istatistikte lider konumdaydı. Sezon bitiminde maç başına 12,52 şut ortalaması ile ligin en fazla şut çeken ve aynı zamanda maç başına 6,05 oran ile ligin en fazla isabetli şut çeken takımı olmayı başaran Alanyaspor, istikrarlı hücum futbolunu ödüllendirdi. %61 ile ligin en fazla topla oynayan takımı olan Akdeniz ekibi, sezon sonunda 1.92 xG ile Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ardından üçüncü sırada yer aldı. 20-21 sezonunu sonunda hücum futbolu kategorisinde bir ödül verilseydi bu ödülü alan takım Alanyaspor olabilirdi.

2021-22 Sezonu ve Bülent Korkmaz Dönemi  

2021-22 sezonuna Çağdaş Atan Yönetiminde başlayan Alanyaspor, üst üste alınan iki mağlubiyetin ardından Çağdaş Atan ile yollarını ayırdı ve takımın başına Bülent Korkmaz’ı getirdi. Bülent Korkmaz ile iyi bir ivme yakalayan Akdeniz ekibi, Sekiz maçlık yenilmezlik serisi yakaladı ve üçüncü sıraya kadar yükseldi.

12.haftada Çaykur Rizespor deplasmanında Bülent Korkmaz yönetimindeki ilk mağlubiyetini alan Alanyaspor, 13. haftada Beşiktaş’ı mağlup ederek moral bulsada sonraki iki haftada üst üste alınan mağlubiyetlerden savunmadaki direnci kırıldı. 16.haftada Yeni Malatyaspor karşısında alınan gollü galibiyet, Bülent Korkmaz’ın Alanyaspor’daki son galibiyeti oldu. Alanyaspor yönetimi 19.haftada Karagümrük’e karşı alınan beraberlikten sonra Bülent Korkmaz ile yollarını ayırdı. Bu sezon 19 hafta sonunda sekiz galibiyet, dört beraberlik ve yedi mağlubiyet alan Akdeniz ekibi, 8.sırada yer aldı.