12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Milli Takımın Yeni Teknik Direktörü Vincenzo Montella Oldu

Beklenen oldu. Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda olacağı önceden tahmin edilen değişim yaşandı. 2021 yılının Eylül ayından bu yana milli takımın başında olan Stefan Kuntz ile yollar ayrıldı. Alman teknik adamın bileti çoktan kesilmişti. Ermenistan beraberliği ve hemen ardından özel maçta alınan Japonya yenilgisi, Stefan Kuntz’un sonunu getirdi.

Bunun yanı sıra, Alman teknik adamın her maç sonrasında basın toplantılarında oyuncularını suçlayan açıklamalar yapması, kadro düzenini bir türlü oturtamaması, takıma taktik anlamında bir şey katamaması ve oyuncular ile arasının pek iyi olmaması da bu ayrılığı ortaya çıkaran detaylar arasında yer alıyordu.

İtalyan Teknik Adam ile Üç Yıllık Sözleşme İmzalandı

Futbolseverler, milli takımın yeni teknik direktörünün kim olacağını merak ediyorlardı. Gündemde iki isim vardı. Bunlardan birisi Abdullah Avcı idi. Ünlü spor muhabiri Yağız Sabuncuoğlu, Abdullah Avcı’nın Japonya maçı öncesinde Riva’da TFF yetkilileri bir görüşme gerçekleştirdiğini iddia etmişti. Ancak, Abdullah Avcı işi olmadı. TFF, yerli teknik adamdan ziyade yabancı teknik adam tercih etti.

İsmi milli takım ile anılan bir diğer teknik adam Vincenzo Montella idi. İtalyan teknik adam, 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarında Süper Lig ekiplerinden Adana Demirspor’da görev yapmıştı. Lacivert mavili kulüpte başarılı bir grafik çizmişti. Adana Demirspor başkanı Murat Sancak, geçtiğimiz sezonun bitiminin ardından yapmış olduğu bir açıklamada Vincenzo Montella ile yollarının ayrıldığından bahsetmişti.

Vincenzo Montella, Türkiye Futbol Federasyonu’nun teknik direktör tercihi oldu. 1974 doğumlu teknik adam ile üç yıllık sözleşme imzalandı. Resmi açıklama, 21 Eylül 2023 günü gerçekleştirildi. TFF, Vincenzo Montella’yı uzun süreli bir projenin önemli bir parçası olarak görüyor. İlk hedef, tahmin edebileceğiniz üzere milli takımın Euro 2024’e katılması! Ardından, 2026 Dünya Kupası için çalışmalar başlayacak. İtalyan teknik adamın milli takımı 24 yıllık aranın ardından Dünya Kupası’na taşıyıp taşıyamayacağı bilinmiyor.

TFF’nin Yabancı Teknik Adam Tercih Etmesi Eleştiri Konusu Oldu

Stefan Kuntz ile yolların ayrılacağı bilinen bir husustu. Futbolseverler, bilhassa sosyal medyada yeni teknik direktörün kim olacağına dair yorumlarda bulunuyorlardı. İsmi milli takım ile anılan çok sayıda teknik direktör vardı. Onlardan birisi Fatih Terim idi. Son olarak, 2013 ila 2017 yılları arasında milli takımı çalıştıran ve görevinden olaylı bir şekilde ayrılan Fatih Terim’in bu göreve en çok yakışacak isim olduğu düşünülüyordu. Fakat, deneyimli teknik adamın TFF ile arasının iyi olmadığı da bilinen bir gerçekti.

Futbolseverlerin milli takımın başına geçmesini istedikleri bir diğer isim Sergen Yalçın idi. Beşiktaş ile 2020 – 2021 sezonunda Süper Lig’de şampiyonluk yaşayan 51 yaşındaki teknik adam, neredeyse iki yıldan bu yana boşta! Ancak, TFF, Sergen Yalçın ismini hiçbir şekilde gündemine almadı.