19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

MHK Yeni Başkanı Lale Orta Oldu

MHK başkanı olan Sabri Çelik’in baskılar sonrasında istifasının ardından Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı araştırma ve görüşmeleri sonrasında MHK başkanlığına Lale Orta’ nın geçici olarak göreve getirdiği açıklandı.

Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi ile görüşen Lale Ortay yapılan toplantı sonrasında geçici olarak sezon sonuna kadar görevi kabul etti.

Lale Orta yeni görevinde MHK ‘ da ki ilk kadın başkan olarak da tarihe geçmiş olacak.

İLK KADIN MHK BAŞKANI LALE ORTA

Sabri Çelik’in istifası sonrasında göreve başlayan Lale Orta ilk kadın MHK başkanı oldu. Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi TFF yönetimi içinde de kadın yöneticiler ile de çalışması dikkat çekerken MHK başkanlığını da ilk kez bir kadın başkan getirmiş oldular.

Yeni MHK başkan Lale Orta aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü, ilk kadın futbol hakemi ve FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden birisi olarak görev aldı.

MHK ‘da ki başkan değişikliği sonrasında yeni üyelerde başkan Lale Orta ile görevlerine başlamış oldular.

Lale Orta ‘nın MHK başkanlığı ile yeni üyeler deki isimler ise Aynur Aysun Akar, Tolga Özkalfa, Ahmet İbanoğlu, Cemalettin Ali Kunak, Prof. Dr. Ali Kızılet, Süleyman Abay, Sadettin Güler ve Hamza Mısır yer aldı.

LALE ORTA KİMDİR?

MHK yeni başkanı Lale Orta 1960 yılında İstanbul’da doğdu. Spor ile oldukça yakından ilgilenen Lale Orta ilk olarak Vefa Spor Kulübünde Basketbol oynayarak başladı.

Lale Orta’nın futbol ile tanışması ise Türkiye’nin ilk kadın futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübünde başladı.

Dostlukspor Kız Futbol Kulübünde Lale Orta ilk olarak 1976 – 1989 yılları arasında kalecilik ile başlarken takım kaptanlık görevini’ de yaptı.

Futbol ile olan ilgisi sonunda antrenörlük eğitimlerine de başlayan Lale Orta 1985 yılında Türkiye’deki ilk futbol antrenörü kadın oldu. Futbol antrenörlüğü eğitiminin de yanında Futbol hakemliği eğitimlerini de tamamladı. Futbol hakemliğinde ilk maçını Eyüp stadyum ‘unda yapan Lale Orta profesyonel olarak hakemlik kariyerinde 1. 2. ve 3. Ligler de karşılaşmalarda görev aldı. Süper lig deki ilk hakem olarak çıktığı karşılaşma ise 1999 yılında oynanan Sakaryaspor – Ankaragücüspor maçında düdük çaldı.

MHK GÖREVİ ÇOK AĞIR

MHK göreve başlayan ilk kadın başkanı Lale Orta’nın görevi oldukça ağır olacak. Sezon başından beri hakem kararları ve atamaları ile özellikle büyük kulüplerin hedefinde olan MHK’ nu zor günler bekliyor.

Hakem hatalarının çokça konuşulduğu bu dönemde yeni başkan ve ekibinin nasıl bir yöntem izleyecekleri oldukça merak ediliyor.

Futbol kulüplerinin oldukça sıkıntılı olduğu hakemler konusunda sezonun geri kalan bölümünde hakem atamaları ve yapılan hatalar sonrasında nasıl bir reaksiyon vereceklerini göreceğiz.