21 Şubat 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Juventus Üst Üste Ağır Darbe Aldı

İtalya Serie A ekiplerinden olan siyah beyazlı takım Juventus ‘ta bu sezon işler yolunda gitmiyor.

Siyah beyazlı İtalyan ekibi Juventus mali usulsüzler nedeni ile 10 puan silme cezasının ardından Serie’nın 36. hafta maçında konuk oldukları Empoli deplasmanında da 4 – 1 ‘ lik ağır bir yenilgi alarak üst üste dağılmış durumdalar.

Empoli deplasmanında alınana 4 – 1 ‘ lik ağır mağlubiyette siyab beyazlı takım Juventus ‘Un tek golünü ikinci yarıda 85’ dakikada Federico Chiesa’ dan geldi. Ev sahibi takım Empoli’ nin golleri ise ilki penaltıdan olmak üzere 18 ile 47. dakikalarda Francesco Caputo, 21’ dakikada Sebastiano Luperto ve 90 + 3’ dakikada Roberto Piccoli’den geldi.

Mali usulsüzlük nedeniyle soruşturma açılan siyah beyazlılar Juventus‘ a Serie A’ da 10 puan silme cezası verilmişti. Puanı 69’dan 59’a düşürülen siyah beyazlılar, Empoli deplasmaında aldıkları yenilgiyle beraber bu puanda kaldı ve 7. sırada yer aldı. Juventus ceza öncesi 3. sırada bulunuyordu. 42 puanlı Empoli ise 14. basamakta yer alıyor.

MALİ USULSÜZLÜKLER JUVENTUS‘UN BAŞINI YAKTI

İtalya’ da bu mali usulsüzlüklerin çok fazla yaşandığı son yıllarda bu kez ceza Juventus patladı.

Torino Cumhuriyet Başsavcılığının Mayıs 2021’de başlattığı ve Juventus’un 2019 / 2020 ve 2020 / 2021 dönemi mali hesaplarının incelemeye alması ile süreç başlamıştı. Ofislerinde arama yapılan kulübün evrak ve oyuncu transferlerinde yaşanan belgeler toplanmıştı.

Juventus’ ta söz konusu dönemde yer alan yöneticiler ile futbolculardan Paulo Dybala, Alex Sandro ve Federico Bernardeschi de soruşturma çerçevesinde bilgilerine başvurulmak üzere ifadeye çağırılan isimler olmuştu.

2019 / 2021 dönemi mali hesaplarında özellikle futbolcu transferleri ve maaşlarında, haksız kazanç, eksik ya da yanlış beyan gibi mali usulsüzlükler soruşturmayı yürüten savcılar tarafından tespit edilip açıklanmıştı.

Bu usulsüzlüklerin belli olmasından sonra UEFA da 1 Aralık 2022’de olası finansal fair play ve kulüp lisans kurallarının ihlali gerekçesiyle Juventus’ a soruşturma başlatarak süreç hızlandı.

PUAN SİLME CEZASI ÖNCE İPTAL EDİLDİ

FIGC Spor Hakimi, soruşturma sonucunda 20 Ocak’ta 8 kulübü aklarken, Juventus’a 15 puan silme cezası vermişti. Juventus ‘un itirazı sonrasında İtalya Ulusal Olimpiyat Komitesi Tahkim Kurulu, 20 Nisan’da 15 puan silme cezasını iptal etmiş ve ceza kararını yeniden değerlendirmesi için dosyayı geri göndermişti.

Yeniden değerlendirilen dosya sonrasında Juventus ‘ a bu sezon geçerli olmak üzere 10 puan silme cezası verdi.

Alınana bu kararla, Juventus’ un ligi gelecek yıl UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılacak bir konumda tamamlaması zora girdiği gibi Avrupa da mücadele ede bilmesi de çok zor olacak. Lig de 10 puan silme cezasıyla 59 puanla 7. sırada yer alan Juventus ‘un kalan maçlarında kazanması halinde bile Avrupa da mücadele etmesi çok zor olacak.