12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

İtalya Romanya’yı Rahat Geçti

Kadın voleybolda yazın en önemli turnuvalarından birisi başladı. Avrupa Şampiyonası’nın ilk gününde İtalya ile Romanya karşı karşıya geldi. Gelin, bu maçın detaylarına yakından bakalım!

Son Şampiyon İtalya Benzer Bir Hedefe Sahipti

İtalya, Avrupa’nın voleybol ekollerinden birisi! Geçmişten bu yana sürekli şampiyonluklar elde eden ve madalyalar kazanan Gök Mavililer, 2021 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olmuşlardı. İtalyanların çok eleştirilen ancak işini de çok iyi yapan yıldızı Paola Egonu, turnuvanın en değerli oyuncusu seçilmişti. Aradan iki yıl geçti. İtalya, geçtiğimiz sezon Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Paola Egonu, kariyerine bir kupa ve bir MVP ödülü daha ekledi. Fakat, Dünya Şampiyonası’ndaki başarısızlık, İtalya’yı karıştırdı.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Dünya Şampiyonası’nı Sırbistan kazandı. Sırpların yıldızı Tijana Boskovic, bu turnuvaya damga vurmayı başardı. İtalya, turnuvanın yarı finalinde Brezilya’ya 3-1 yenilerek ciddi bir hayal kırıklığı yarattı. Üçüncülük maçında ABD’yi 3-0 ile geçen İtalya, turnuvayı Dünya üçüncüsü olarak tamamladı. Fakat, bu başarı, takımlarından şampiyonluk bekleyen İtalyanları hiçbir şekilde memnun etmedi. Tepkilerin hedefinde antrenör Davide Mazzanti ve pasör çaprazı Paola Egonu vardı.

Paola Egonu’nun ailesi Nijeryalı! Kendisi, İtalya’da doğmuş ve tüm voleybol eğitimini bu ülkede almış bir isim! İtalyanlar, böylesine önemli bir yıldızı milli takımlarına kazandırmayı başardılar. Fakat, 1998 doğumlu oyuncu, Dünya Şampiyonası yarı finalindeki Brezilya maçının ardından ırkçı tepkiler aldığını dile getirdi. Söz konusu sebep yüzünden milli takımı bırakmayı düşündüğünü söyleyen 24 yaşındaki oyuncu, Milletler Ligi maçlarında forma giymedi. Ancak, Avrupa Şampiyonası kadrosunda yer aldı.

İtalya Net Bir Galibiyet Aldı

İtalya – Romanya maçının favorisi tahmin edebileceğiniz üzere İtalya idi. Antrenör Davide Mazzanti, maça tahminlerden çok farklı bir ilk altı ile başladı. İtalya, sahaya Alessia Orro, Ekaterina Antropova, Elena Pietrini, Miriam Fatime Sylla, Anna Danesi ve Marina Lubian ilk altısı ile çıkmayı tercih etti. Bunun yanı sıra, takımın liberosu Eleonora Fersino idi. Gözler, Paola Egonu’yu arıyordu. Fakat, genç pasör çaprazı, yedekler arasındaydı.

İtalya, kendisine kıyasla çok daha zayıf bir kadrosu olan rakibi karşısında pek zorlanmadı. İlk seti 25-19, ikinci seti 25-19, üçüncü seti de 25-15 kazanmasını bildi. Maçtan 3-0 gibi net bir skor ile ayrıldı. Maçın en skorer ismi Ekaterina Antropova oldu. Rusya doğumlu olmasına rağmen İtalya için oynamayı tercih eden 2003 doğumlu oyuncu, maçı 11 hücum, bir blok ve bir de servis olmak üzere toplam 13 sayı ile tamamladı. Buna ek olarak, oyuna sonradan dahil olan Alice Degradi de 10 hücum ve iki servis olmak üzere toplam 12 sayı almayı başardı. Paola Egonu ise oyuna sadece ilk sette servis atmak adına girdi. Davide Mazzanti’nin ilerleyen maçlarda hangi isimleri tercih edeceği merak konusu!