12 Nisan 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

İtalya Futbolunda Skandallar Devam Ediyor

Juventus’un Fransız orta saha oyuncusu Paul Pogba’nın doping cezasının yankıları gözleri yeniden İtalya Ligi Serie A’ya çevirdi.

Doping konusunda her dönem sorunlar yaşayan İtalya da bu kez gündem tecrübeli orta saha oyuncusu olan Paul Pogba var.

İtalyan Anti – Doping Komitesi, Juventus’un 2023 – 2024 sezonu ilk haftasında deplasmanda Udinese ile oynadığı maçın ardından Fransız oyuncudan numune almış ve yüksek oranda testosteron tespit etmişti. Bunun üzerine komite, geçtiğimiz gün açıkladığı karar ile Pogba‘ya geçici olarak men cezası verilmesini onayladılar.

DOPİNG LİSTESİNDE TANIDIK İSİMLER DE VAR

İtalya’da sonrasında kariyerine Türkiye’de de forma giymiş Joao Pedro ve dünyaca ünlü isimler doping kullandıkları gerekçesiyle futbola bir süre uzak kalmışlardı.

Listede İtalyanların eski kalecilerinden Angelo Peruzzi, şimdilerde dünyanın en iyi teknik direktörlerinden biri olarak gösterilen tecrübeli isim Pep Guardiola, Portekizli eski savunma oyuncusu Fernando Couto, Hollanda’nın efsane oyuncularından Jaap Stam ve Edgar Davids ile yine Çizme’de yıllarca top koşturan Marco Borriello, Cristian Bucchi, Salvatore Monaco ve Fabio Lucioni gibi önemli isimler yer alıyorlar.

DOPİNG NEDENİ İLE CEZA ALAN İSİMLER

Angelo Peruzzi: 1990 – 1991 sezonunda İtalya da lig maçında Roma Bari maçının ardından yapılan kontrol sonrasında oyuncudan alınan numunede ‘Phentermine’ maddesine rastlandı. Söz konusu ilaç zayıflama amaçlı kullanılan bir maddeydi. Peruzzi, karara itiraz etmedi ve bedelini bir yıl men cezasıyla bunu ödedi.

Pep Guardiola: Günümüzün en iyi teknik patronu olarak görülen Pep 2001 – 2002 sezonunda o dönem İspanya Milli Takımı’nın önemli oyuncularından biriydi.

İtalya Olimpiyat Komitesi, Brescia’nın Piecanza ile oynadığı maçın ardından yapılan doping testinde oyuncunun sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. 4 ay süreyle futboldan men edilmişti.

Joao Pedro: 2017 – 2018 sezonunda Cagliari forması giydiği dönemde vücudunda, kandaki su ve tuzların atılımını sağlayan ve WADA tarafından yasaklı hydrochlorothiazide maddesine rastlandı. Sassuolo ve Chievo maçlarından sonra kendisinden alınan örnekte rastlanılan yasaklı madde nedeniyle altı ay men cezasına çarptırılarak cezasını ödemişti.

Edgar Davids: Hollandalı eski efsanevi isimlerden birisi olan Edgar Davids’in 2000 – 2001 sezonunda Juventus’ta oynadığı dönemde alınan numunesinde yasaklı madde ‘nandrolona’ bulundu. Yine bir Udinese maçının ardından testi pozitif çıkan Davids, Mayıs 2001’de 5 aylık men cezası almış, ceza daha sonra 4 aya indirilmişti.

Jaap Stam: 2001 – 2002 sezonunda Manchester United’dan Lazio’ya transfer oldu. 2001 yılının ekim ayında oynanan Atalanta maçından sonra yapılan testi pozitif çıktı. 5 ay men cezası alan Stam’ın cezası, Davids gibi 4 aya düşürüldü.

Fernando Couto: 2001 yılında Lazio’da forma giyen Portekizli savunma oyuncusunun, Fiorentina karşılaşmasının ardından nandrolone testi pozitif çıktı. Oyuncu 10 ay süreyle futboldan men edildi, ancak daha sonra bu süre 4’e indirildi.