28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Filenin Sultanları Porto Riko’yu Rahat Geçti

Filenin Sultanları bu yaz bizlere büyük gururlar yaşattı. Milli takımımız, ilk olarak, Milletler Ligi’nde şampiyon oldu. Söz konusu başarı sayesinde dünya sıralamasında zirveye yükseldi. Yaz sezonunun ikinci hedefi Avrupa Şampiyonası oldu. Dört farklı ülkenin ev sahipliği yaptığı turnuvanın favorilerinden birisi olarak gösterilen Filenin Sultanları, kendisine güvenenleri yanıltmadı. Final maçında Sırbistan’ı 3-2 mağlup ederek Avrupa şampiyonu oldu.

Milli takımımızın yeni hedefi olimpiyat elemeleri! 16 ila 25 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan bu turnuvada başarılı olmayı hedefleyen milli takımımız, B Grubu’nda yer alıyor. Maçlarını Japonya’da oynuyor. Takımımız, ilk maçında 16 Eylül 2023 Cumartesi günü TSİ 07.00’de Porto Riko ile karşı karşıya geldi.

Türkiye Rakibine Şans Tanımadı

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası’nın ardından sadece üç gün dinlenebildi. 8 Eylül 2023 günü olimpiyat elemeleri için Japonya’ya uçtu. Takımımız, geçtiğimiz günlerde Hisamitsu ile hazırlık maçında karşılaştı. Voleybolu yakından takip edenlerin bildiği üzere Türkiye ile Porto Riko arasında ciddi bir kadro kalitesi farkı bulunuyor. Herkes, Türkiye’nin bu maçı rahat bir şekilde kazanacağını düşünüyordu. Böyle düşünenler yanılmadılar.

Antrenörümüz Daniele Santarelli, takımını sahaya beklenen bir ilk altı ile çıkardı. Elif Şahin, Melissa Vargas, Ebrar Karakurt, İlkin Aydın, Eda Erdem Dündar ve Zehra Güneş, sahaya çıkan ilk altıda kendisine yer bulan isimlerdi. Bu maçtaki liberomuz Simge Aköz idi.

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi maçın favorisi çok net bir şekilde Türkiye idi. Milli takımımız, maça oldukça iyi bir başlangıç yaptı. İlk seti 25-19 kazandı. Porto Riko, Melissa Vargas ve Ebrar Karakurt’u durdurmak adına çaba gösterse de söz konusu çabasında başarılı olamadı. İkinci set de Türkiye’nin oldu. Bu seti 25-16 kazanan milli takımımız, üçüncü setten de 25-14 gibi bir skor ile ayrılarak Avrupa Şampiyonası’nın ardından formundan herhangi bir şey kaybetmediğini gösterdi. 3-0’lık galibiyet, milli takımı izlemeyi özleyen bizlere ilaç gibi geldi.

Ebrar Karakurt Maçın En Skorer İsmi Oldu

Voleybolu yakından takip edenlerin bildiği üzere Ebrar Karakurt’un asıl pozisyonu pasör çaprazı! Ancak, 23 yaşındaki oyuncu, Melissa Vargas’ın takıma dahil olması ile beraber smaçör pozisyonuna çekildi. Bu pozisyonda da bir hayli başarılı olduğunu gösterdi. 2000 doğumlu oyuncu, Porto Riko maçını 16 sayı ile tamamladı. On hücum, iki blok ve dört servis sayısı aldı. Ebrar Karakurt’un ardından öne çıkan bir diğer isim Melissa Vargas oldu. 1999 doğumlu pasör çaprazı, maçı 15 sayı ile tamamladı. On hücum, bir blok ve dört servis sayısı alarak formundan herhangi bir şey kaybetmediğini gösterdi. Maçın bir diğer öne çıkan ismi Zehra Güneş oldu. 24 yaşındaki oyuncu, takımına dördü blok olmak üzere toplam dokuz sayılık katkıda bulundu.