28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor’dan 2-2’lik Beraberlik 16 Ekim

Ligin 9. Haftasında oynanan ilgi çekici müsabakalardan birisi de Sivasspor-Antalyaspor maçı oldu. Milli araya girmeden önce Beşiktaş’a yenilen ve yenilmezlik serisini kaybeden Sivasspor ile Ersun Yanal ile yollarını ayırdıktan sonra oyuncusu Nuri Şahin’i futbol sorumlusu olarak görevlendiren Antalyaspor’un karşılaşmasında iki takım da öne geçmesine rağmen maçtan 1 puanla ayrılmak durumunda kaldılar.

  1. Haftanın sonunda Sivasspor’un 10, Antalyaspor’un ise 9 puanı bulunuyor.

Nuri Şahin ile İlk Maç

Sezona Ersun Yanal ile başladıktan sonra oynanan oyun ve gösterilen performanstan memnun kalmayan Antalyaspor yönetimi, çok alışık olunmayan bir karar verdi ve aktif olarak futbolcusu olan Nuri Şahin’in futbol sorumlusu olduğu uzun vadeli bir yapılanmaya gideceklerini açıkladı.

Futbolseverlerin bir hayli ilgisini çeken bu kararla birlikte Antalyaspor’a olan merakın arttığını ve Nuri Şahin’in yeni kimliğiyle çıktığı ilk maç olduğu için Sivasspor maçının da daha dikkatli izlendiğini tahmin etmek yanlış olmaz.

Ersun Yanal’ın genel futbol kimliğine aykırı bir biçimde topu rakibine bırakmayı tercih ettiği Antalyaspor, Nuri Şahin’in ilk maçında da topu Sivasspor’a bıraktı. Bununla birlikte Sivasspor’un da aynı tercihte bulunan bir takım olması nedeniyle iki takımın da hemen hemen aynı oranda topa sahip olduğu istatistiklere de yansıdı.

Nuri Şahin, takımının başında çıktığı ilk maçta Ersun Yanal’dan farklı olarak üçlü savunmayı tercih etti. Bu tercihin neticesinde atağa daha rahat çıkabilen bir Antalyaspor’u izlediğimiz maçta, Akdeniz temsilcisinin attığı iki gol de şahaneydi.

Sol kanatta Doğukan Sinik’e görev veren Nuri Şahin, bu tercihinin ne kadar isabetli olduğunu da maçta gördü. 1 gol ve 1 asist ile maçın öne çıkan oyuncularından biri olan Doğukan, Sivasspor kalesini de sık sık zorlayan koşular yapmayı başardı. Sivasspor ise alışkanlığından farklı olarak topla daha fazla buluştu ve açıkçası bu durum Yiğidolar adına pek iyi olmadı.

Max Gradel, Pedro Henrique gibi topla patlayıcı bir hızı olan takım olan Sivasspor’da topun çok iyi yönlendirilememiş olması Antalyaspor kalesine giderken Sivaslı oyuncuları bir hayli zorladı.

Hakemler Bildiğimiz Gibi

Türk futbolunun tartışması hiç bitmeyecek paydaşlarından biri olan hakemlerin kötü performansı bu maçta da devam etti.

İki düşük tempoyu tercih eden takımın maçında hakem Mete Kalkavan maçı o kadar fazla durdurdu ki topun neredeyse dolanmadığı birçok an yaşandı. Sivasspor’un ilk golünde Antalyaspor lehine taç kararı veren ancak Sivassporlu oyuncunun tacı kullanmasıyla bir anda kararını değiştiren Mete Kalkavan bu ataktan gelen golü de vererek tartışmalı bir karara imza atmış oldu.

Tartışmalı karar sonrası kendisine itiraz eden Antalyasporlu Bünyamin Aydın’a sarı kart gösteren Mete Kalkavan’ın verdiği bu karardan sonra VAR hakemleri tarafından pozisyonu izlemeye çağrılmaması da uzun bir süre tartışmalara neden olacak.