28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalyaspor Sustu Alanyaspor Coşturdu

Bu sezon her ikisi de genç ve potansiyelli teknik adamlarla çalışan Alanyaspor ve Antalyaspor adına işlerin genel olarak oldukça iyi gittiğini belirtmek gerekiyor. İki takım da hedefleri doğrultusunda çıktıkları yolda başarıyla devam ederken Antalyaspor’un şahane bir yenilmezlik serisi, Alanyaspor’un ise puan durumunda çok iyi bir konumu bulunuyor. Bununla birlikte genel olarak iki takım arasında ciddi bir fark var ve bu farkın sonuç anlamında en temel gerekçesi gol yollarındaki farklılık olarak görünüyor.

Antalyaspor’un Gol Buhranı

Bu sezon Süper Lig’de oldukça sancılı dönemler geçirdikten sonra ikinci yarıda oldukça iyi bir iş çıkartan ve şu an için tam 7 maçtır yenilmeyen Antalyaspor, 10’uncu sıraya kadar yerleşerek taraftarını bir hayli memnun etti.

Kırmızı Beyazlı takımda ikinci yarıda gösterilen performansa kimsenin diyebileceği olumsuz bir durum yok. Takım gerçekten oldukça kompakt bir oyun oynuyor ve genel olarak tüm paydaşlar oynanan oyundan zevk alıyor. Bu bağlamda teknik direktör Nuri Şahin’in oynattığı oyun, Antalyaspor yönetiminin de gösterdikleri güven konusunda takdir edilmeleri gerekiyor.

Süper Lig’in 30’uncu haftasında 1 gol beklentisi ile tamamladığı maçta Giresunspor’u 4-1 mağlup ederek istatistikleri de yanıltan Antalyaspor, 30’uncu hafta sonunda 34 gole sahip. Bu durum da aslında Akdeniz temsilcisinin sezonun geride kalan kısmında neden bu kadar problemler yaşadığını gösteriyor.

Takım uzun bir süre gol bulmakta zorlandığı maçlar oynadı ve bu durumdan kaynaklı olarak sahadan beraberliklerle veya mağlubiyetlerle ayrıldı. Şu anki ihtişamlı yenilmezlik serisinin içerisinde dahi birçok golsüz beraberlik olduğunu unutmamak gerek. Ligin en az gol atan 5’inci takımı olan Antalyaspor, gelecek sezon bu problemi nasıl aşacağını şimdiden hesaplamalı.

Alanyaspor Gole Boğdu

Antalya’nın bir diğer temsilcisi Alanyaspor’da ise durum hemşerisinin tam tersi. Turuncu Yeşilli takım sezon içerisinde birçok kez sansasyon yaratacak kadar fazla gol attığı maçlar oynadı ve gole gitmek konusunda hemen hemen hiçbir maçta zorlanmadı.

Bu konuyla alakalı olarak Alanya temsilcisinin sahadan puan veya puanlarla ayrıldığı maçların tamamında gol attığı bilgisini vermek Alanyaspor’un hücum gücünün daha rahat anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Kayserispor, Hatayspor ve Yeni Malatyaspor karşısında alınan 6 gollü galibiyetler, Konyaspor’a atılan 5 gol alt alta yazıldığı zaman zaten ligin belirli takımlarının gol sayılarına yaklaşmış olunuyor. Bununla birlikte Alanyaspor’un geriye kalan 30 maçta 55 gol attığını da belirtmek gerek.

Bu sayı oldukça dikkat çekmesi gereken bir gol ortalamasına işaret ediyor. Nitekim bu sezonun açık ara lideri ve en iyi futbol oynayan birkaç takımından biri olan Trabzonspor’a bakıldığı zaman Bordo Mavililerin Alanyaspor’dan sadece 3 gol daha fazla attığı görülüyor.

Antalya’nın iki takımı arasında oluşan bu fark ister istemez skor tablosuna da yansıdı. Bununla birlikte unutmamak gerekir ki artık gol bir sonuç ve bu sonucu getiren veya engelleyen pek çok neden var.