19 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya Takımları Penaltı Fakiri

2021/2022 sezonunun bu döneminde Süper Lig’de gösterdikleri performanslarla Antalyalı taraftarları memnun eden Antalyaspor ve Alanyaspor Milli Takım arasından dönüşte oynayacağı maçların hazırlıklarını yapmaya devam ediyorlar. İki Akdeniz temsilcisi de Milli Takım dönüşünden sonra oynayacakları maçlardan galibiyetlerle birlikte lige iyi bir dönüş yapıp hedeflerinde ilerleme kaydetmeyi hedeflerken sezon genelinde yaşadıkları eksikliklerden biri olarak da penaltı alabilme yeteneği olduğu görülüyor.

Antalyaspor ve Ceza Sahası İçi

Bu sezon Süper Lig’de sıkıntılı dönemler geçirdikten sonra ligin ikinci yarısında oynadığı son 8 maçta 5 galibiyet ve 3 beraberlik alarak orta sıralara kadar tırmanan Antalyaspor’da işler yolunda gidiyor. Takımın sezonun ilk yarısında gösterdiği kötü performans ve hücum konusunda yaşadığı sıkıntılardan sonra ikinci yarıda gösterilen bu performansın oldukça kayda değer bir başarı olduğunu dile getirmek gerekir.

Bununla birlikte Antalya’nın Kırmızı Beyazlı takımının hücum konusundaki sıkıntıları sezon başından bu yana seyrelmiş olsa da takımın gol konusunda sıkıntı yaşadığı ortada. Öte yandan Süper Lig’de en çok penaltı alan takımların sıralamasına bakıldığı zaman Antalyaspor’un ligde en az penaltı alan 4’üncü takım olduğu görülüyor.

Takım bu sezon toplamda 4 kez penaltı noktasının başına geçerken bu penaltılardan 4’ünün de gole dönüşebilmiş olmasının oldukça değerli olduğu kesin. Ceza sahasının içine girmek konusunda bu kadar zorlanan bir takımın bundan daha fazla penaltı kazanabilmesi de pek kolay değildir.

Alanyaspor’un Unutkanlığı

Bu sezon Süper Lig’de üst sıralarda istikrarlı bir şekilde yer almaya devam eden Alanyaspor’un ligin en çok gol atan takımlarından biri olmasına rağmen penaltı kullanabilmek konusunda oldukça eksik olduğunu söylemek yanlış olmaz.

30 maçta attığı 55 golle lider Trabzonspor’dan sonra en çok gol atan 2’inci takım olan Alanyaspor, bu gollerden sadece 2’sini penaltılardan bulabildi. Turuncu Yeşilli takım penaltı sıralamasında bakıldığı zaman en alttan 3’üncü sırada yer alarak istatistiği inceleyenleri şaşkına çevirdi.

Bu sezon sadece 3 kere penaltı kullanabilen takımın bu penaltılardan 1’ini kaçırdığını ve geriye kalan 2 penaltıyı gole çevirerek %66’lık bir isabet oranı yakaladığını belirtmekte fayda var. Bu kadar az penaltı alabilmiş olmasına rağmen bu kadar gol atabilmiş olması da Alanyaspor’un hücumcularının başarısını gösteren durumlardan birisi.

Bununla birlikte takımın üstünde yer alan 3 takımdan 2’sinin Fenerbahçe ve Trabzonspor olduğunu ve bu iki takımın da 8’er penaltı kullandığını dile getirmek gerekir. Üst sıralarda yer alıyor olmasına rağmen penaltılardan mahrum kalan 2 takım olan Konyaspor ve Alanyaspor arasında sezonun ikinci yarısında oynanan maçta Alanyaspor’un 5 gollü bir galibiyet aldığını hatırlamak lazım.

Antalya’nın iki takımının toplamda 7 penaltı atabilmiş olması ve bu bağlamda ligin en alt sıralarında yer alıyor olması gerçekten dikkat çekici bir veri.