28 Mayıs 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Antalya Derbisinin Etkileri

Bu sezon her ikisi de genç teknik direktörlerle çalışan ve bu bağlamda Türk futboluna örnek olmayı başaran Antalya takımlarının 33’üncü haftada yaptıkları randevudan galip ayrılan taraf Antalyaspor oldu. Çok rahat bir galibiyet alan Kırmızı Beyazlı takımın bu galibiyetinde Nuri Şahin’in takımının formu kadar Francesco Farioli’nin takımındaki oyun ısrarı da vardı.

Avrupa Bileti

Bu sezon Süper Lig’de çok sancılı dönemler de geçiren Antalyaspor adına peri masalının dolu dizgin devam ettiğini dile getirmekte herhangi bir beis yok.

Kırmızı Beyazlı takım ligin ikinci yarısına girişte de bir süre galibiyet alamadıktan sonra bu orucu Fatih Karagümrük karşısında bozmuştu. Bu galibiyete kadar tam 8 hafta beklemek zorunda kalan Akdeniz temsilcisi, 3 puana çok fazla susamış olacak ki oynadığı son 6 maçın tamamını kazanarak bambaşka bir lig seyrini ortaya koydu.

Basın sözcüsünden teknik sorumlusuna kadar hemen hemen herkesin işler iyi gitmeye başladığı dönemde takımın Avrupa’yı hedeflediğini belirtmesi futbol kamuoyunda gereken reaksiyonu alamamıştı.

Ancak Alanyaspor ile oynanan müsabakadan da galip ayrılarak yenilmezlik serisini 11 maça, galibiyet serisini 6 maça çıkartan ve haftayı 8’inci sıraya kadar tırmanarak kapatan Antalyaspor bu iddiasında ne kadar gerçekçi olduğunu kanıtlamış oldu.

İlk yarısı tarihinin en kötü dönemlerinden biri olan 2021/2022 sezonunun ikinci yarısında kulüp rekorları kırmaya devam eden Antalya temsilcisinin bu ritminin devam etmesi kendisine inanmayan futbolseverlere büyük bir ders olacaktır.

Oyun Israrı

Bu sezon Süper Lig’de oldukça nitelikli işler çıkartan Alanyaspor, oynadığı son 2 maçta taraftarını oldukça üzdü.

Zira 32’inci haftada Beşiktaş karşısında oynanan maçta alınan 4-1’lik mağlubiyet Alanya temsilcisinin büyük takımlar karşısında iyi performanslar sergileyemediğini tescilledi. Bununla birlikte teknik direktör Francesco Farioli, 4-0 mağlup olunan Trabzonspor maçı, 5-2 mağlup olunan Fenerbahçe maçı ve 4-1 mağlup olunan Beşiktaş maçında aynı oyun stilini tercih ettiği için eleştirilerin odak noktasındaki isim oldu.

Ancak İtalyan teknik adamın bu ısrarından pek vazgeçmeye niyeti olacak gibi görünmüyor. Beşiktaş karşısında alınan mağlubiyetten sonra kendi sahasında ezeli rakibi Antalyaspor’u konuk eden Alanya temsilcisi ligin en iyi forma sahip takımlarından biri olan rakibi karşısında iyi bir performans gösteremedi ve 3-1 mağlup oldu.

Bu mağlubiyetteki temel noktalardan biriyse ev sahibi ekibin yine aynı oyun formatında oynuyor olmasıydı. Bu durum da Antalyaspor’un direkt bir oyun oynayarak rahat rahat galip gelebilmesine yardımcı oldu ve maç yine hüsranla sona erdi.

Francesco Farioli çok potansiyelli bir teknik adam ve bu oyun ısrarı konusunda bazı şeyleri düşünmesi gerekiyor. Meslektaşı ve son maçtaki rakibi Nuri Şahin bu sezon durmadan başka oyun tercihlerinde bulundu ve son olarak yaptığı değişikliklerle birlikte takımını uçuşa geçirdi.

İtalyan teknik adam Nuri Şahin’in aldığından çok daha iyi bir miras almış olmasına rağmen gün geçtikçe daha çok göze batan bir ısrarın içerisinde ve bu ısrar onun kariyerinde telafi edilemez büyük yaralara da neden olabilir.