21 Şubat 2024 Antalya'da yer alan tüm spor aktiviteleri ve haberleri hakkında bilgi al.

Almanya Genç Yüzme Milli Takımı Şampiyonaya Erzurum’da Hazırlanıyor

Almanya’nın Genç Yüzme Milli Takımı, ülkelerinden aldıkları tavsiyeler üzerine Avrupa  Şampiyonası ve Gençlik Festivalinde başarılı olmak için çalışmalarını Erzurum’da gerçekleştirerek güç depoluyor. Avrupa’nın şehir merkezindeki tek yüksek irtifalı tam olimpik yüzme havuzu olan Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu, hizmete girdiği 2017 yılından bu yana 50’den fazla ülkenin yüzücülerine ev sahipliği yaptı. Yabancı yüzücülerin yaklaşık 2 bin rakımda bulunması nedeniyle antrenman için tercih ettiği havuz, bugünlerde Almanya’dan sporcuları ağırlıyor.

Almanya’dan gelen ve aralarında milli takım sporcularının da yer aldığı 7 yüzücüsüyle 14-30 Temmuz 2023’te Japonya’nın Fukuoka kentinde düzenlenmesi planlanan 19. Dünya Yüzme Şampiyonası‘na hazırlanıyor. 2017’de açılan ve kış turizmi potansiyeliyle her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kentteki olimpik havuz, yüksek rakımda bulunması nedeniyle tercih ediliyor. Olimpik havuz, yerli yüzücülere ve yüzmeyi yeni öğrenen sporculara hizmet vermenin yanı sıra bir çok ülkeden gelen yabancı sporcuların da antrenmanlarını gerçekleştirmeleri için tercih ediliyor.

Tavsiye Üzerine Geldiler

2 bin rakımda bulunan Palandöken Olimpik Havuzu, şimdilerde kendi ülkelerindeki milli takım ve kulüplerin tavsiyesi üzerine gelen Alman yüzücüleri konuk ediyor. Alman yüzücüler ülkelerinde aldıkları tavsiye üzerine ilk kez geldikleri Erzurum’da Avrupa Şampiyonası ve Gençlik Festivali için çalışmalar yapıyor. Almanya Genç Yüzme Milli Takımı’ndaki 15-19 yaş grubu arasındaki 16 kız ve erkek yüzücü Erzurum’da Palandöken Olimpik Havuzu’nda güç depolamakta.

Erzurum’u İlk Defa Tercih Ettiler

Adı geçen Milli takımın antrenörü Carsten Goosses, daha önceden Almanya’dan gelen tavsiye üzerine burada olduklarını belirterek Erzurum’a ilk kez geldiklerini ifade etti. Güzel bir ortamda çalıştıklarını vurgulayan antrenör, hem Erzurum’un lokasyonunun hem de otellerinin iyi olduğuna vurgu yaptı. Avrupa Şampiyonası ve Gençlik Festivaline hazırlandıklarını söyleyen antrenör, İki sporcumuzun 20 yaş ve 22 yaş altında Avrupa şampiyonu olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Sporcularının performansının iyi olduğunu ve başarılı olmak için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklarını anlatan Goosses, “Sporcularımızın motivasyonları çok yüksek. Bütün gücümüzü önümüzdeki yarışlara verdik. Basamak basamak ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı. Son olarak Erzurum’u ilk defa tercih ettiklerini belirten Carsten Goosses, tekrar gelmek istediklerini söyleyerek sözlerini noktaladı. Erzurum’da bulunan Palandöken Olimpik Havuzu rakım itibarıyla Avrupa’daki tek olma özelliğini taşıyor.

Havuza; Almanya, Slovakya, Güney Kore gibi ülkelerin her yaştan kadın ve erkek yüzme takımları burada kampa girerken  salonlar sadece takımlara değil vatandaşlara da her zaman açık tutuluyor. 2017’de açılan ve kış turizmi potansiyeliyle her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği kentteki olimpik havuz, yüksek rakımda bulunması nedeniyle tercih ediliyor. Olimpik havuz, yerli yüzücülere ve yüzmeyi yeni öğrenen sporculara hizmet vermenin yanı sıra bir çok ülkeden gelen yabancı sporcuların da antrenmanlarını gerçekleştirmeleri için tercih ediliyor.